"Dani Crne Gore", koji su održani u njemačkom gradu Lajpcigu od 23. do 26. septembra okupio je veliki broj iseljenika iz Crne Gore i gostiju na večeri „Utisci iz Crne Gore“ i posjeti znamenitostima Lajpciga. Organizatori manifestacije bili su Udruženje Crnogoraca „Perper“ za Srednju regiju Njemačke, „Europe hause“ iz Lajpciga i KUD-a „Krsto Zrnov Popović“ iz Nikšića, saopšteno je iz tog kulturno umjetničkog društva.
Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo smatra da je sazrelo vrijeme da se riješi crnogorsko pravoslavno crkveno pitanje u Crnoj Gori i poziva vlast da to učini tako da obezbijedi ravnopravnost svim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori. On ističe da “S obzirom na status Srpske pravoslavne crkve kao ‘nelegalnog subjekta’, država Crna Gora sa njom ne može potpisati međunarodni ugovor, pogotovo ne onakav kakav je potpisan sa Vatikanom“.
Vladika Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo I svještenstvo CPC služiće danas liturgije u nekoliko crkava povodom velikog hrišćanskog praznika Krstovdana, koji ima velki značaj u cijelom hrišćanstvu. Praznik je ustanovljen u čast krsta, koji je pronadjen u III vijeku, na kojem je Isus Hristos razapet i na kojem je izdahnuo na Golgoti. Crkva je za ovaj dan propisala I strogi post I crveno je slovo u crkvenom kalendaru .
Nepobitna je činjenica da je u Argentini broj građana koji su srpskog porijekla veoma mali, upravo zbog toga u kratkom periodu od kada djeluje u ovoj zemlji Srpska pravoaslavna crkva je u nedostatku sopstvene dijaspore pokušala da privuče što veći broj potomaka Crnogoraca. Sa druge strane, potomci crnogoraca su ponosni na svoje porijeklo i sve je veći broj onih koji se nakon decenija zaborava vraćaju korijenima svojih predaka i svjesni njenog istorijskog značaja i svojoj Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, ocijenio je u autorskom tekstu za Portal Analitika episkop CPC u Argentini Gorazd.
Ruski model ne može biti uzor za rješavaje crnogorskog crkvenog pitanja, kako predlože predsjednik CG Filip Vujanović. Na taj način ne bi prestale tenzije između SPC i CPC i Vujanović ne treba da zaboravi da je predsjednik Crne Gore, a ne Srbije ili Rusije, u kojima je crkveno pravoslavno pitanje riješeno, poručuju iz CPC.
Crnogorsko crkveno pitanje mora biti riješeno i radi napretka crnogorskog društva i radi ispravljanja nepravde prema CPC, poručuju iz CPC.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.