Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo, kazao je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) želi da Crna Gora bude beogradska kolonija.
Mitropolit SPC Amfilohije postavio je u nedjelju pitanje na kojoj sili se temelji Crna Gora, ističući da je “bezuman domaćin koji gradi kuću na pijesku”.
Posjedovni listovi prema kojima je od 1996. godine, na teritoriji nikšićke opštine, u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve 2.795.615 metara kvadratnih livada, šuma i pašnjaka, dva manastira, 20 crkava i 1.812 metara kvadratnih stambeno-poslovnog prostora, pribavljeni su u nezakonitoj proceduri, ali, za sada, zbog tog nedjela niko neće biti pozvan na odgovornost.
Tužiteljka Vjera Mićunović odbila je, zbog apsolutne zastare, krivičnu prijavu Steva Vučinića protiv neidentifikovanih službenika nikšićke Uprave za nekretnine zbog zloupotrebe službenog položaja, odnosno zbog prenosa u vlasništvo Srpskoj crkvi ovih nekretnina, a u odbijajućem rješenju, u koje je Pobjeda imala uvid, navela je da se radi o nezakonitom aktu.
Povodom predstojećeg Dana nezavisnosti Crne Gore, kojim se obilježava decenija obnove nezavisnosti i hiljadu godina crnogorske državnosti, Arhiepiskop Cetinjski i Mitropolit Crnogorski Mihailo u Vladičanskom domu organizovao je prijem studenata cetinjskog odsjeka menadžmenta u pomorstvu sa Fakulteta za pomorstvo iz Kotora. Višenacionalnu i multikonfesionalnu tridesetočlanu studentsku delegaciju predvodio je prof. dr sci Danilo A. Đurović.
Osporavanje postojanja države Crne Gore, očigledno, svakim danom postaje sve zamršeniji i teži posao. Tim povodom, ima tu svega i svačega. Ipak, činjenično, ponajviše ima neistina i zabluda. Ovaj tekst, o jednoj crkvici, ostavljenoj u nasljeđe, samo govori u prilog upornosti jednog neprijateljstva, dogmatizma, sračunate negacije, a i popriličnog primitivizma, uz koji se savršeno slažu termini poput vandalizma i otimačine. Nego, da krenemo redom.
(Piše: Željko VUKMIROVIĆ/ Portal Analitika)
Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo i sveštenstvo služili su vaskršnju liturgiju na Cetinju u crkvi Svetog Ivana Prepodobnog Crnojevića. Vaskršnje liturgije služene su i u Podgorici, Kotoru i na Čevu, a vaskršnja svečanost, prvi put, upriličena je i u Nikšiću.
Sveštenstvo i vjernici CPC prvi put proslavljaju Vaskrs u Nikšiću, u novootvorenom parohijskom domu, nekadašnjem ljetnjikovcu Kralja Nikole. Mitropolit Mihailo poručio je da nema Crne Gore bez CPC i poslao poruke mira, praštanja i sloge.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.