Srpska pravoslavna crkva je političko – nacionalistička organizacija, suprotstavljena Isusu Hristosu, što pokazuje i srpski patrijarh Irinej, šireći mržnju prema Crnoj Gori , CPC i Crnogorcima, ocijenio je Mitropolit CPC Mihailo.
„Antizapadnjački, protivevropski, antiislamski usmjeren svetosavski fundamentalizam ne može da vidi Crnu Goru van Srba i srpstva i potčinjenosti Srbiji, Velikoj Srbiji i Svetom Savi, pa otuda njegova (Irinejeva) neutemeljena izmišljanja da će Crnogorci postati Italijani, Vatikanci ili Albanci“, navodi se u saopštenju CPC.
Pismo, koje je bivši predsjednik Crkvenog odbora opštine Podgorica, Goran Koljenšić uputio mitropolitu Mihailu, optužujući ga za raskol u Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, ne predstavlja mišljenje Odbora , te je stoga nelegitimno, saopštio je Crkveni odbor Podgorice.
Odbor je saopštio da je Koljenšić “zloupotrijebio funkciju koju je obavljao I pečat kojim je ovjerio nelegitimno pismo” |
Crna Gora na svom putu u EU i NATO mora riješiti pitanje svog punog identiteta, što podrazumiejva i duhovni iodentitet, odnosno rješenje pravednog statusa Crnogorske pravoslavne crkve, saopšteno je danas iz kancelarije CPC.
Slikar Dimitrije Popović posjetio je danas Vladičanski dom Crnogorske pravoslavne crkve na Cetinju, gdje je sa Mitropolitom Mihailom razgovorao o radu i položaju Crkve u Crnoj Gori, ali i saradnji sa drugim crkvama u inostranstvu.
Crnogorski Leonardo, kako ga je nazvao mitropolit Mihailo, očekuje i vjeruje da će obnovljena Crnogorska pravoslavna crkva uskoro imati status i mjesto kakvo zaslužuje u svojoj državi.
Kako je moguće da neko ko ima, a nema ga, vjekovni kontinuitet u Crnoj Gori ne priznaje ovu državu kao svoju i osvijestio se tek u proljeće 2012. da treba da je poštuje, da prizna njene zakone i vlast i da se u skladu sa tim prijavi njenom MUP-u u proljeće 2012.godine. A taj neko je Mitropolija SPC u Crnoj Gori. Da je bila vjekovno prisutna u Crnoj Gori, kakvom se neistinito predstavlja i legitimiše, ne bi vodila rat protiv Crne Gore, CPC i Crnogoraca i ne bi je trebalo učiti, što su njene obaveze prema crnogorskoj državi i zakonima. A prva medju njima je da ozakoni svoj javni rad prijavom kod nadležnog državnog organa, kako je to i zakonom predvidjeno.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.