U Crnoj Gori ne postoji pravoslavna zajednica, već samo Crnogorska pravoslavna crkva i Crnogorsko-primorska mitropolija. CPC nije podijeljena već jedinstvena i obaveza je države da štiti svoju matičnu CPC najvišim zakonskim dokumentima a ne ugovorima jer značaj, uloga i mjesto CPC u državi Crnoj Gori prevazilazi svaki oblik ugovora izmedju države i crkve, kaže se u saopštenju CPC.
Vlada Crne Gore spremna je na dijalog o uredjenju odnosa sa Pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori, kazao je premijer Igor Lukšić, ističući da bi trebalo razmotriti mogućnost potpisivanja dva ugovora, s obzorom da je pravslavna zajednica podijeljena. S obzirom da je potpisan Temeljni ugovor sa Svetom stolicom i sa islamskom zajednicom, te da predstoji sjutra potpisivanje ugovora sa jevrejskom zajednicom, logično se nameće pitanje uredjenja odnosa države sa pravoslavnom zajednicom.
Vlada prije svega treba da riješi pitanje crkvene imovine kako bi podstakla dijalog između pravoslavnih crkava u Crnoj Gori u kojem bi sama učestvovala, ocijenio je potpredsjednik Savjeta Mitropolije Crnogorske pravoslavne crkve, Stevo Vučinić, povodom najave premijera Crne Gore Igora Lukšića da postoji mogućnost da Vlada sa pravoslavnim crkvama potpiše dva sporazuma jer je, kako je kazao, pravoslavna zajednica u Crnoj Gori podijeljena.
Na poziv počasne straže Kraljevske vladarske kuće Savoja, GVARDIJA DI ONORE, iz Rima, Arhiepiskop cetinjski I mitropolit crnogorski Mihailo učestvovao je 22. januara u pomenu na 134. godisnjicu upokojenih vladara kraljevske Savojske porodice, u Panteonu.
Poštovaoci dinastije Savoja izrazili su želju i dogovorili se sa Mitropolitom Mihailom da tokom ove godine brojna delegacija posjeti Crnu Goru i da se na Ćipuru u crkvi posvećenoj Rodjenju Bogorodice poklone sjenima Kralja Nikole i Kraljice Milene, roditeljima italijanske kraljice Jelene, kada bi se i održala sveta upokojena liturgija
Inspekcija Ministartsva održivog razvoja i turizma juče nije zatekla nikoga da izvodi bilo kakve radove na Crkvi Svetog Arhandjela Mihaila u Gornjim Rogamima, pa prema tome nije mogla ni reagovati.Ali sudeći po materijalu koji je zatečen oko i unutar Crkve može se zaključiti da se radi o rekonstrukciji objekta, za što Crkveni odbor Srpske pravoslavne crkve nema građevinsku dozvolu.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.