U Lovćencu je, dvanaesti put za redom, održana Centralna manifestacija nalaganja Badnjaka za crnogorsku dijasporu, uz prisustvo više stotina Crnogoraca i prijatelja Crne Gore iz Vojvodine, Srbije i regiona.
U Baru su vjernici I sveštenstvo CPC nalagali badnjak ispred Dvorca kralja Nikole. Badnjak su ove godine prvi donijeli predstavnici Šuštera, iz crmničkog sela Gluhi Do, a osveštao ih je sveštenik CPC iz Kotora Branislav Pajović.
Ispred Dvora kralja Nikole na Cetinju sveštenstvo i vjernici Crnogorske pravoslavne crkve naložili su badnjake, a prve su, u skladu sa tradicijom, donijeli iz bratstava Martinovići i Borilovići iz Bajica. Badnjake je osveštao mitropolit Mihailo. On je naglasio “da se prava Crnogorske crkve zaboravljaju u korist onih koji ih istrajno vjerski i nacionalno omalovažavaju”.
"Ljudski rod je dugo iščekivao rođenje Hristovo, sreću, zadovoljstvo i blagostanje na zemlji.
Dugo očekivanom gostu ne bi mjesta do memljive, mračne Vitlejemske pećine. Njegovi protivnici, godinama potom, sude mu, ponižavaju ga, razapinju ga na krst. Sličnu sudbin do danas ima naša domovina, Crna Gora!
Velikani svijeta nazvaše je oazom slobode u porobljenoj Evropi, divili joj se kao simbolu pravde, nepokornosti, istine.
Slobodoumni velikani današnjice vide u njoj razapetog hrišćanskog mučenika, stradalnika, samo zato što širi barjak na kome su ucrtani najviši principi hrišćanstva i humanosti", navodi se u poslanici mitropolita Mihaila.
Crnogorska pravoslavna crkva organizuje nalaganje badnjaka 6. januara, na Badnji dan, u više crnogorskih gradova: Cetinju, Nikšiću, Danilovgradu, Podgorici, Kotoru i Baru. Nalaganje Badnjaka biće organizovano i u Lovćencu, u Vojvodini.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.