Crnogorska pravoslavna crkva jeste CRKVA – VJERSKA ZAJEDNICA. U skladu sa time obnovljena Crnogorska pravoslavna crkva je, kako to zakon nalaže, izvršila prijavu kod nadležnog državnog organa Republike Crne Gore 26. jula 1995. godine, o čemu je državni organ – Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo uvjerenje. Podsjećanja radi i zbog stalnih osporavanja sa različitih adresa, objavljujemo UVJERENJE i Saopštenje s tim u vezi
Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo sa sveštenstvom služio je danas liturgiju, povodom praznika Preobraženja, na Ivanovim Koritima, Ispred crkve Svetog Preobraženja, pošto policija, kao ni ranijih godina, nije dozvolila ulazak u Crkvu. Obrazloženje što je donijeta takva odluka je: bezbjednost gradjana, s obzirom da su rano jutros do Crkve došli i sveštenici Srpske pravoslavne crkve. Pošto im nije dozvoljen ulazak, vratili su se bez ikakvog obreda.
Ulazak u Crkvu nije dozvoljen ni porodici Rašović, koja živi u Torontu, u Kanadi. Vojo Rašović, inače član Crkvenog odbora CPC u Torontu, kazao je da je to“nečuveno i sramota za Crnu Goru i da ovo treba da zna i medjunarodna zajednica”.
Mitropolit MIhailo poručio je da će sveštentvno CPC za svaki veliki praznik prijavljivati vlastima da želi da služi u crkvama, a “oni neka nam šalju opet policiju”.
Iz policije je objašnjeno, da će “osloboditi” Crkvu nakon obreda: službe I osvećenja grožđa”.
Novi Zakon o vjerskim zajednicama treba da ozakoni istorijsku i savremenu ulogu i značaj Crnogorske pravoslavne crkve CPC po ugledu na nedavno donešeni Zakon Republike Srbije, kazao je podpredsjednik Savjeta mitropolije CPC Stevo Vučinić.
Episkop Crnogorske pravoslavne crkve za Argentinu Gorazd smatra da gradnja rama Svetog Petra Cetinjskog u Argentini od strane Srpske pravoslavne crkve
neće biti kulturno-nacionalna afirmacija, već rovovski rat za otimanje dijaspore koja im ne pripada, pa sve to daje posebnu gorčinu ovome činu. Crnogorska pravoslavna crkva ne pokušava da gradnjom svoga hrama zauzme prostor kao neko ko bi u ratu postavio zastavu na vrhu brda, koja bi simbolizovala pobjedu, već zbog toga da bi sačuvala svoju pravoslavnu vjeru kod naših doseljenika, da bi pratila svoj narod u trenucima tuge i radosti. Crnogorci u Crnoj Gori ili u Argentini nemaju potrebu za crkvom koja opsesivno propovijeda pripadnost nekoj drugoj stranoj državi. Njima je potrebna pravoslavna crkva koja je savjesna, poštovana i ima identitet svoga naroda i propovijeda Hrista kada joj je pogodno i kada joj je nepogodno da to radi.
Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) očekuje da će novi zakon o položaju vjerskih zajednica poštovati činjenicu da je Crna Gora proistekla iz njene autokefalnosti, što ne znači diskriminaciju bilo koje druge zajednice vjernika, kazao je advokat CPC Željko Tomović.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.