Različite vjere i kulture treba da su u službi globalnog mira i iznad politike, tako da bi poruke koje dolaze od vjerskih poglavara bile što efikasnije. Čovječanstvo je dosta propatilo zbog vjerskih sukoba i trebalo bi da smo do danas naučili lekciju. Treba da poštujemo različitosti koje su božja volja i različitost prihvatimo kao bogatstvo, rekao je Ambasador Turske u Crnoj Gori Mehmet Nijazi Tanilir,prilikom posjete Mitropolitru Crnogorske pravoslavne crkve Mihailu na Cetinju.
Crnogorska pravposlavna crkva ponovo poziva crnogorsku vlast da omogući povraćaj u pređašnje stanje crkvene imovine i statusa Crnogorske pravoslavne crkve kako je bilo do donošenja dekreta regenta Aleksandra 1920. godine, kao i da se zaustavi devastatorska i denacionalizatorska misija svetosavske Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
CPC poručuje da se neće pomiriti sa ponižavajućim i obespravljujućim statusom koji joj je nametnut, već će u skladu sa Ustavom, zakonom, moralnim i običajnim normama preduzeti legitimne mjere kako bi ostvarila svoja prirodna i neotuđiva prava koja joj pripadaju.Zahtijeva i da joj bude omogućeno da vrši Božju službu u svim crkvama do konačnog rješenja crnogorskog pravoslavnog crkvenog pitanja.
Prvo je osoba koju je nikšićki paroh CPC Bojan Bojović tužio zbog prijetnji smrću osuđena na 45 dana zatvora, ali uslovno na godinu dana, uprkos ocjeni samoga suda da je riječ o ozbiljnim prijetnjama za koje je postojala objektivna mogućnost da se ostvare. A onda je ista osoba, u sporu za nadoknadu duševnih bolova osuđena na 400 umjesto traženih 10 hiljada, jer je prijetnja bila telefonom „sa bezbjednog odstojanja“, a sama ugrožena strana, dakle Bojović, mora da plati državi 320 eura - na ime troškova suda. Sve je počelo kada je Bojovićeva porodica 2008. godine poklonila CPC dio imanja u selu Riśi do kod Nikšića i odlučila da na istoj parceli izgradi crkvu posvećenu svetom Vladimiru Dukljanskom. Susjedni Dragovoljići, jednostavno – ne daju!
Prenosimo razgovor Bojana Bojovića za Portal Analitika.
Crnogorska pravoslavna crkva ponovo ukazuje na devastaciju sakralnih objekata u Crnoj Gori od strane Srpske pravoslavne crkve, pozivajući nadleržne državne organe da tome stanu na put.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.