Crnogorska pravoslavna crkva organizuje tradicionalno nalaganje badnjaka 6. januara, na Badnji dan, u više crnogorskih gradova: Cetinju, Nikšiću, Danilovgradu, Podgorici, Kotoru i Baru. Nalaganje Badnjaka biće organizovano i u Lovćencu, u Vojvodini.
Badnji dan i Božić vjernici Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) dočekuju s osjećanjem Jevreja prognanih iz Judeje. Ne osjećamo se u svojoj državi kao u svojoj kući. Mitropolit i sveštenici CPC nemaju slobodu kretanja u opstvenoj državi, iako pojedini političari govore o vjerskoj toleranciji i idiličnom suživotu između crkava, kazao je mitropolit Mihailo u intervjuu Pobjedi.
Status Crnogorske pravoslavne crkve biće ozbiljno uzdrman ukoliko ne bude usvojen predloženi zakon o slobodi vjeroispovijesti, kazao je advokat Nikola Belada na tribini „CPC je tradicionalna, autokefalna i matična crkva u Crnoj Gori“, koja je povodom Nacrta zakona o slobodi vjeroispovijesti organizovana na Cetinju.
On je rekao da je država Crna Gora na pragu da usvoji moderan zakon, koji je u skladu sa svim međunarodnim standardima, prenosi Pobjeda.
Predstavnik Gruzijske pravoslavne crkve i gruzijskog patrijarha Ilije Drugog, episkop Danijel Kiknadcce boravi u zvaničnoj posjeti Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. On je poručio crnogorskom narodu da, „ako želi da ima jaku državu mora da ima i jaku crkvu“.
Mitropolit Mihailo kazao je u izjavi za Portal Analitika da će doći na suđenje u prekršajnom postupku koji je protiv njega pokrenut zbog udaranja starice u Kotoru, ističući da nije samo on taj koji treba da odgovoara već i oni koji su ih vrijeđali i provocirali.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.