Nemoguće je ujedinjenje CPC i djelova SPC. Ne možemo govoriti o jednoj jedinoj bezimenoj, bez nacionalnog imena pravoslavnoj crkvi. Ne postoji nijedna takva crkva niđe u pravoslavlju. Kao takva ne može postojati ni u Crnoj Gori. Naša jedina crkva mora biti crnogorska - kaže mitropolit Mihailo u razgovoru za dmevnmi list Pobjeda.
Crnogorska pravoslavna crkva neće odustati od zahtjeva da se u uvod novog zakona upišu tradicionalne crkve i vjerske zajednice, a među njima i Crnogorska, poručeno je iz Savjeta Mitropolije CPC.
Potpredsjednik Savjeta Stevo Vučinić, kazao je da, kada je u pitanju novi zakon koji se odnosi na vjerske zajednice,CPC ima izvjesne primjedbe, stvarne i formalne.
Povodom sjutrašnjeg praznika Svetog proroka Ilije danas je njegova svetost gospodin Mihailo, sveštenstvo i monaštvo Crnogorske pravoslavne crkve vršilo bogosluženja u šest crkava, u kojima će služiti i sjutra: U crkvi Svetog Nikole u Milijevićima, u Crkvi Svetog Jovana bogoslova u Petrovom Dolu, u Crkvi Svetog Save u Krajnjem Dolu, u Crkvi Svetog Ivana Crnojevića na Cetinju, u kapeli Svetog Petra Cetinjskog na Cetinju i u Crkvi Svetog Petra Cetinjskog u Kotoru.
„Građevina na Rumiji se ne može nazvati crkvom, ona je osmatračnica SPC, njeno postavljanje je duhovni terorizam”, kazao je mitropolit CPC Mihailo, komentarišući proslavu koju SPC organizuje povodom desetogodišnjice postavljanja crkve na Rumiji. Profesor Novak Kilibarda ističe da je Rumija bila mjesto koje je okupljalo ljude raznih vjera, dok "Amfilohije nije udario krvav nož u to viševjersko jedinstvo".
Srpska pravoslavna crkva (SPC) u Crnoj Gori obilježiće 31. jula deset godina otkad je na Rumiji iznad Bara postavila limenu crkvu na vrh planine.
"Masovno prisustvo tom činu, koje je najavljeno, u funkciji je javne demonstracije podrške politici uperenoj protiv crnogorskih nacionalnih i državnih interesa. Cijeli skup, i formom i sadržinom, treba da bude politička poruka svima, u zemlji i vani, da je suverenitet ove zemlje delegiran Beogradskoj patrijaršiji i utjelovljen u njegovom načelniku cetinjske filijale, beogradskom okupacionom gaulajteru, vladici Amfilohiju", ocijenio je za Pobjedu potpredsjednik Savjeta Mitropolije Crnogorske pravoslavne crkve Stevo Vučinić.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.