Dr Novak Adžić govorio je na okruglom stolu o slobodi vjeroispovijesti u Podgorici u ime CPC. Tom prilikom istakao je da se permanentno manipuliše time kako je Mitropolija crnogorsko primorska, eparhija SPC u CG, tradicionalna crkva sa vjekovnim kontinuitetom na ovim postorima.
Činjenice, ističe Adžić, govore drugačije - kako je sve to bila dok nije razorena Crnogorska crkva civilno-pravnim aktom 1920.godine, Dekretom regenta Aleksandra Karađorđevića, kada je ukinuta autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva, nakon što je razorena bespravno i antiustavno i crnogorska država.
Iza policijskog kordona konačno je održan okrugli sto o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti.Jedinstvenost okruglog stola u Podgorici je i u tome što su na istom mjestu i u isto vrijeme prvi put zajedno bili predstavnici Srpske i Crnogorske pravoslavne crkve. U diskusijama učesnici nijesu odmakli od ranije saopštenih, potpuno suprotstavljenih stavova o Nactu zakona.
Prenosimo izvještaj POBJEDE.
Nema sumnje da ovaj zakon stavlja Crnu Goru u red modernih evropskih, sekularnih društava. Njime se ne uskraćuju prava na ispoljavanje vjerskih osjećanja nijednom vjerniku, niti jednaka prava svim vjerskim zajednicama na rad, ali se uređuje njihov djelokrug djelovanja i sprečava zloupotreba vjerskih ośećanja u političke, nacionalističke ili bilo koje druge svrhe koje nijesu vezane za ispoljavanje vjere. Takođe se onemogućava zloupotreba đece i školskih ustanova u širenju religije, kao i prisila roditelja, ili bilo koga, na vjersko obrazovanje đece. Vjera i vjersko obrazovanje se striktno lociraju u vjerske objekte. I na kraju, ono što važi u svim civilizovanim zemljama, vjerske zajednice koje se bave profitnim poslovima, po ovom zakonu su dužne da na te poslove plaćaju porez kao i svi privredni subjekti", piše Slobodan Jovanović u e-novinama.
Prenosimo njegov tekst.
Crnogorska pravoslavna crkva u načelu podržava Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti i svoje stavove o njemu uspjeli su danas na okruglom stolu u Podgorici da saopšte Mitropolit Mihailo, Nikola Belada, Novak Adžić i Stevo Vučinić.
Prethodna dva okrugla stola koja je trebalo da se održe u Bijelom Polju i Kotoru nijesu otkayana su, ili odgođena, zbog incidenata koje su izazvali predstavnici Srpske pravoslavne crkve i građani koji ih podržavaju, upućujući uvrede Mitropolitu Mihailu.
U Podgorici je konačno rasprava održana. Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici crkava i vjerskih organizacija,političkih partija, dok je nekoliko stotina građana predvođenih sveštenstvom SPC ostalo ispred ulaza u zgradu.
Mitropolitu Mihailu i delegaciji CPC nije dozvoljeno da priđu sali Skupštine opštine Kotor u kojoj je trebalo da se održi javna rasprava o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti, jer su vjernici i sveštenici SPC prepriječili put još u obližnjoj ulici, uz pogrdne uyvike. Interventna policija je spriječila teže posljedice incidenta....Ovdje prenosimo tekst SKALA RADIJA.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.