Vlada Crne Gore usvojila je Strategiju o uspostavljanju I sprovođenju nove politike prema iseljenicima iz Crne Gore. To podrazumijeva poboljšanje kulturnih, obrazovnih, ekonomskih, sportskih i drugih veza sa matičnom državom; unapređenje brige matice prema dijaspori; afirmaciju multietičnosti i jačanje građanskog i državnog identiteta Crne Gore.Do kraja naredne godine biće pripremljen zakon o dijaspori, a sadašnji Centar za iseljenike trebalo bi da bude transformisan u kancelariju ili agenciju z
Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo zadovoljan je učeščem u radu konferencije OEBS-a u Beču, čija je tema bila zaštita prava na slobodu religije i vjerovanja. Svojom pojavom i govorom o problemima Crnogorske pravoslavne crkve, Mitropolit Mihailo izazvao je pažnju učesnika konferencije, nakon čega su uslijedili susreti i razgovori sa arhiepiskopom Vatikana, zatim predstavnicima Jevreja, islama, pravoslavlja, protestantima…
U štampi je izdanje Njegoševog "Gorskog vijenca", upriličeno prema pravopisu crnogorskog književnog jezika. Primijenjena su nova ortografska pravopisna pravila, odnosno slova s’i z’u riječima za koje je priređivač siguran da je Njegoš izgovarao tako. Priređivač je dugogodisnji novinar Božidar Miličić,a propratni tekst napisao je prof. dr Novak Kilibarda.
Vlast u Crnoj Gori ne poštuje pravo crnogorskih građana na slobodno i javno ispovijedanje vjere, a ta temeljna ljudska prava uskraćena su i sveštenstvu Crnogorske pravoslavne crkve i pravoslavnom crnogorskom narodu, istakao je Mitropolit CPC Mihailo, na skupu u Beču, o zaštiti prava na slobodu vjeroispovijesti. Srpska pravoslavna crkva privilegovana je, vlast joj na raspolaganje daje crkve i manastire iako
SPC širi propagandu protiv CPC, države i naroda, naveo je Mitropolit Mihailo.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.