Vaš WEB preglednik je zastario i možda neće prikazati valjano sadržaje ove stranice (ZATVORI)

Pocetna

web dizajn crna gora
 
- zvanični sajt -
english  †  ћирилица  †  kontakt

- Agencijske vijesti -

« Ostali tekstovi

Autor: J.P.
Postavljeno: 09. 08. 2015.

Mitropolit Mihailo: CPC je na ulici, država ćuti i čeka

 

Nemoguće je ujedinjenje CPC i djelova SPC. Ne možemo govoriti o jednoj jedinoj bezimenoj, bez nacionalnog imena  pravoslavnoj crkvi. Ne postoji nijedna takva crkva niđe u pravoslavlju. Kao takva ne može postojati ni u Crnoj Gori. Naša jedina crkva mora biti crnogorska - kaže mitropolit Mihailo u razgovoru za dnevni list Pobjeda.

 

PODGORICA - Dio naše državne administracije zastupa mišljenje o takvoj crkvenoj organizaciji koja se ne bi dijelila na Srbe i Crnogorce. Nemoguće je ujedinjenje CPC i djelova SPC. Nemoguće je ujedinjenje žrtve i dželata koji nikad nijesu i ne mogu biti jedno isto. Zato ne možemo govoriti o jednoj jedinoj bezimenoj, bez nacionalnog imena pravoslavnoj crkvi - kaže u intervjuu Pobjedi mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo. Ističe da tek kada u Crnoj Gori sazri crnogorska nacionalna svijest o značaju, istorijskoj i aktuelnoj ulozi CPC  kao domicilne, tradicionalne, istorijske državotvorne crkve, ujedno i istorijskog stuba naše države, onda će i suverenitet Crne Gore biti cjelovit i nedjeljiv.

POBJEDA: Kakav je danas položaj Crnogorske pravoslavne crkve?

MITROPOLIT MIHAILO: Današnji položaj Crnogorske pravoslavne crkve je krajnje nezavidan. Njenu poziciju karakteriše staus quo. CPC je godinama od svoje obnove bila potpuno diskriminisana u Crnoj Gori. Nalazila se u položaju progonjene crkve da bi je danas progonila Srpska pravoslavna crkva. Njeni vjernici su bili i vjernici i građani drugog reda. Tek od referenduma o državno-pravnom statusu kojim je crnogorska država obnovljena 21. maja 2006. jača svijest o istorijskoj i aktuelnoj ulozi i značaju CPC za našu državu i društvo. Ali još uvijek smo na početku procesa obnove nacionalne i vjerske svijesti, odnosno u pionirskoj epohi sazrijevanja samosvijesti da bez CPC nema nezavisne, suverene i međunarodno priznate Crne Gore, niti njenog najbrojnijeg i temeljnog crnogorskog naroda. Od referenduma teče proces simbolične pomoći države Crne Gore svojoj CPC, koja je do tada bila lišena ikakve materijalno-finansijske podrške, krećući u proces svoje obnove takoreći bez iđe ičega.

POBJEDA: Kako riješti spor CPC i SPC i ima li spremnosti države da ga riješi?

MITROPOLIT MIHAILO: Suština spora je u stvari između države Crne Gore i djelova Srpske pravoslavne crkve u njoj. Naime, crnogorska država je dugo iskazivala nedostatak volje, potrebe, odlučnosti i zainteresovanosti da riješi crnogorsko pravoslavno pitanje jer je tolerisala monopolski položaj SPC u Crnoj Gori koji je išao i ide do pune negacije i obesmišljavanja postojanja naše države. Država Crna Gora nije djelovala kao pravna država te se podvlastila pretenzijama SPC kao države u državi i države nad državom. Nekažnjena za svoje rušilačke i devastatorske poslove u Crnoj Gori SPC je sticala samopouzdanje i moć. Tek kada je naša država sazrijevanjem svoje državotvorne svijesti došla do izgrađenog mišljenja da je neodrživo takvo stanje, pojavljuje se evo ovih dana Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti koji, nakon  javne rasprave ulazi u fazu donošenja u parlamentu. Postoji i spor između CPC i djelova SPC u Crnoj Gori. Njegovu sadržinu čini negacija CPC kao domicilne, tradicionalne i istorijske crkve i kao državotvornog vjerskog stuba državnosti Crne Gore bez kojega Crna Gora kao država ne bi postojala i trajala u slobodi kroz vjekove istorijske prošlosti.

Dakle, uporno potiranje Crne Gore, Crnogoraca i CPC od strane SPC je usmjereno njihovoj asimilaciji i nestanku. Zato se neprekidno negiraju kao nerazdvojni djelovi crnogorske istorije slobode, njena država, narod, nacija i crkva. A zatim i sve ostale crnogorske vrijednosti, crnogorski jezik, moral, kultura, običaji, umjetnost i ostalo. Jednostavno da bi crnogorski narod i njegov državni prostor postali dio srpskog naroda i države.

POBJEDA: Pitanje povraćaja crkvene imovine bi trebalo rješavati što prije, ima li pomaka?

MITROPOLIT MIHAILO: Pitanje povraćaja crkvene imovine je ne samo još jedno u nizu koje treba rješavati, već je temeljno. Jer, ako se SPC dopušti da bude uživalac postojećeg položaja, država Crna Gora polako i trajno ulazi u proces svojeg laganog odumiranja, uz ostalo i zato što djelovi SPC u njoj pod vjersko-religijskim plaštom nastupaju kao vodeći anticrnogorski politički subjekat i snaga. Toj snazi je udovoljavano na način da država Crna Gora nije poštovala svoje sopstvene odluke, kao npr. odluku o uklanjanju crkvene osmatračnice na Rumiji, koja ne samo da je narušila duhovno jedinstvo i međureligijski sklad u barskom kraju između tri vjere, već je imala i ima kontrolnu funkciju nad Crnom Gorom u cilju produbljivanja procesa njenog  rušenja podgrijavanjem unutrašnje nesloge i mržnje. Država nikada nije procesuirala SPC i njene glasnogovornike za širenje vjerske, nacionalne i rasne mržnje.

POBJEDA: Ima li CPC podršku države, odnosno da li je jednaka onoj koju ima SPC?

MITROPOLIT MIHAILO: CPC nema ni približno prava kao SPC u Crnoj Gori. Proglašavana je, krajnje netačno, neistinito i tendenciozno za nevladinu organizaciju. Tek od referenduma je počeo tihi i spori proces priznavanja CPC kojoj je, umjesto crnogorske države, samoinicijativno već do tada crnogorski narod vratio pod ingerencije pedeset svojih, mahom, seoskih crkava. Tada je država Crna Gora počela i sa simboličnim finansiranjem potpuno diskriminisane CPC.

POBJEDA: Dok ne riješimo identitetska pitanja, u koje spada i pitanje crkve, suverenitet Crne Gore nije cjelovit. Kada će Crna Gora i zvanično imati svoju jednu jedinu crkvu?

MITROPOLIT MIHAILO: Crna Gora će imati svoju jednu jedinu, kako vi rekoste, a mi dodajemo, ali crnogorsku crkvu kada stvori uslove za to. Prije svega ne postoji jedna jedina bezimena, bez nacionalnog prefiksa pravoslavna crkva niđe u pravoslavlju. Kao takva ne može postojati ni u Crnoj Gori. Dio naše državne administracije zastupa mišljenje o takvoj crkvenoj organizaciji koja se ne bi dijelila na Srbe i Crnogorce. Nemoguće je ujedinjenje CPC i djelova SPC. Nemoguće je ujedinjenje žrtve i dželata koji nikad nijesu i ne mogu biti jedno isto. To je kanonski i stvarno nemoguće jer se radi ne samo o različitim crkvama i idejama shvatanja pravoslavnog hrišćanstva, već potpuno suprotnim. Nema izmirenja između izdajnika i izdane domovine. Nema pomirenja, sloge i sklada između slobodarstva i agresivnog negatorstva i asimilacije. Zato ne možemo govoriti o jednoj jedinoj bezimenoj, bez nacionalnog imena  pravoslavnoj crkvi. Tek kada u Crnoj Gori sazri crnogorska nacionalna svijest o značaju, istorijskoj i aktuelnoj ulozi CPC kao domicilne, tradicionalne, istorijske državotvorne crkve, ujedno i istorijskog stuba naše države, tek tada će suverenitet Crne Gore biti cjelovit i nedjeljiv.

POBJEDA: Može li se spor CPC–SPC riješiti bez uplitanja države?

MITROPOLIT MIHAILO: Za rješavanje postojećeg stanja ključna je uloga države. Država u rješavanju postojećeg crnogorskog pravoslavnog pitanja treba da afirmiše svoju ulogu pravne države. Samo autoritativna i suvrena Crna Gora može da rješava ovo i sva druga vitalna pitanja, bitna za svoj sopstveni opstanak i razvoj.

CPC insistira na pravednom rješavanju crnogorskog pravoslavnog crkvenog pitanja, a kao temeljno polazište za rješavanje je povratak crkvene imovine državi i njeno ustupanje na korišćenje CPC. Zato je bitno da se Nacrt zakona o slobodi veroispovijesti ne samo usvoji u sadašnjoj formi nacrta, već da se budući zakon dosljedno primjenjuje. U tom smislu CPC predlaže i traži da se u preambuli ovog zakona o slobodi vjeroispovijesti unese u tekst određenje da je CPC domicilna, tradicionalna i istorijska crkva u Crnoj Gori i da je državotvorna i vjekovni temelj države, što potvrđuje crnogorska istorija.

Ističemo da je cilj svakog okupatora i negatora bio da u pokoravanju i asimilaciji jednog naroda uništi njegovu crkvu kao duhovnog čuvara i dušu naroda, a uništavanje njegove crkve najbolje se postiže oduzimanjem njene crkvene imovine. Ne zaboravimo da je CPC još uvijek na ulici jer je lišena svoje, u stvari državne crkvene imovine, koja joj istorojski pripada.

POBJEDA: Koliko vjernika ima Crnogorska pravoslavna crkva?

MITROPOLIT MIHAILO: Smatramo da su postojeće ankete o vjerskoj pripadnosti građana nerealne, da one potcjenjuju broj vjernika CPC, jer CPC pripadaju ne samo potencijalno svi pravoslavni Crnogorci, a oni su najbrojniji narod u Crnoj Gori. Svakim danom pravoslavni Crnogorci to potvrđuju.

Marija JOVIĆEVIĆ

 (POBJEDA)

 


NovoSaopštenjaMultimedijaUstrojstviDokumentaIstorijaLučindanKalendarBogoslovljeDrugi pišuCrkvena omladinaDijaspora

Copyright © 2010. Crnogorska pravoslavna crkva. Sva prava zašticena. Webmaster.
Sa blagoslovom Njegovog Blaženstva Arhiepiskopa Cetinjskog i Mitropolita Crnogorskog Mihaila.

 


Cetinjski Manastir

CRKVENI KALENDAR ZA 2024.
Januar Februar Mart
April Maj Jun
Jul Avgust Septembar
Oktobar Novembar Decembar
 

Loading
Najnovije vijesti  (sve vijesti)
Autor: J.P.
Postavljeno: 11. 07. 2016.

Zločince će Bog nagraditi po zaslugama

Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.

Više...   

Ustav CPC
Ustav Crnogorske pravoslavne crkve

Novi broj "Lučindana"

Lučindan br. 48

Nađite CPC na:


CPC on YouTube CPC on Scribd CPC on Face Book

Spoljni linkovi