« Ostali tekstovi
Autor: J.P.
Postavljeno: 29. 09. 2011.
SPC ugrožava crnogorski identitet
Povodom jučerašnjeg saopštenja Episkopskog savjeta Srpske pravoslavne ckrve da država treba da ima u vidu da Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, oličena u pet eparhija, ima nesporno kanonsko i istorijsko pravo da sama uređuje svoj život, Mitropollit CPC Mihailo ističe da SPC takvom organizacijom narušava i ugrožava puni i nedjeljivi crnogorski državni, narodni, nacionalni, crkveni, kulturni, jezički integritet i identitet.
Mitropolit CPC Mihailo podsjeća da je Crnogorska autokefalna crkva tri vijeka bila nosilac državne vlasti, te da je njena unutrašnja organizacija redefinisana nakon Berlinskog kongresa, konstituisanjem Ostroške eparhije tj. episkoje, uz već postojeću vjekovnu Cetinjsku mitropoliju. Teritorijalnim proširenjem Crne Gore u Prvom Balkanskom ratu, osvajanjem Peći 1912.g. i drugih gradova Metohije, autokefalna CPC dobija i treću svoju eparhiju tj. Pećku mitropoliju, na čelu sa crnogorskim mitropolitom Gavrilom Dožićem, navodi Mitropolit Mihailo, ističući da je tako CPC egzistirala i misionirala u nezavisnoj Crnoj Gori sve do ukinuća od strane konferencije arhijereja ujedinjene SPC 1919, odnosno konačno dekretom Regenta Aleksandra 1920. godine
Od tada nekanonski nasilno, nelegitimno na prostoru Crne Gore djeluje i egzistira SPC koja ustanovljava u svojoj unutrašnjoj organizaciji na crnogorskoj teritoriji prvo Crnogorsko-primorsku mitropoliju sa sjedištem na Cetinju, a kasnije i druge eparhije, tako da ih danas ima pet. Pored Crnogorske-primorske sa Cetinja, još i Budimljansko-Nikšićka, Mileševska i Zahumsko-Hercegovačka, s tim što dvije imaju sjedište u drugim državama. One svojom crkvenom organizacijom prekidaju državnu teritoriju države Crne Gore ostvarajući svoje ingerencije nad njom i to Miloševska nad Pljevljima, a Zahumsko-Hercegovačka nad Herceg-Novim.
Uvjereni da se tragedija iz epohe 1918 - 1920 . više neće ponoviti još jednom apelujemo na državnu vlast Crne Gore da odgovorno i pravedno konačno riješi crnogorsko crkveno pravoslavno pitanje, navodi seu saopštenju Mitropolita Mihaila.
(u prilogu originalno saopštenje)