Da su seoske crkve posljednjih godina iznenada mijenjale vlasnika i postajale odjednom vlsništvo Mitropolije crnogorsko – primorske Srpske pravoslavne crkve, pokazuje problem crkve Svetog Arhanđela Mihaila u Rogamima, oko koje i danas crkveni odbor Crnogorske pravoslavne crkve vodi spor sa državom, odnosno sa Upravom za nekretnine. Crkva koju su 1859. godine podigla bratstva iz Rogama, Božarići, Vučinići, Vukanovići, Stamatovići i Rajkovići, iznenada je 1996. godine promijenila vlasnika. U posjedovnom listu kao nosilac prava stoji „Pravoslavni Mitropolit crnogorsko-primorski”!
CPC pokusava dokazati nepravilnosti o nezakonitom upisu Crkve u Gornjim Rogamima na Miropolta crnogorsko- primorskog i poništiti to rješenje? Objevljujemo nekoliko dokumenata u vezi sa naporima CPC da to rijerši.
Crnogorska pravoslavna crkava obratila se organizaciji Ujedinjenih nacija, Komitetu za ljudska prava u Ženevi, Ambasadi SAD u Podgorici, te drugim međunarodnim organizacijama, kao i Ministarstvu za ljudska i manjinska prava nezadovoljna statusom i ograničenjima bogosluženja i javnog vršenja vjerskih obreda u crkvama koje joj po tradiciji pripadaju. U obraćanju CPC traži zastitu slobode vjeroispovijesti odgovarajućim Zakonom koji je u pripremi.
"Da li srpskim popovima mjesto u crnogorskim svetinjama?
Očekujemo da će konačnu odluku o ovome donijeti nadležni crnogorski državni organi. Do tada, ne bi nas začudilo da u freskama Hrama u Podgorici nađu se i ratni zločinci iz agresivnih srpskih ratova, navodi se u današnjem reagovanju CPC.
Beogradska patrijaršija pretvorila se u silu iznad društva i države i prijeti crnogorskoj državi, crkvi i nacionalnom dostojanstvu, kazao je za Televiziju Crne Gore predstavnik Crnogorske pravoslavne crkve Stevo Vučinić.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.