Reagovanje povodom sudskog spora koji država vodi protiv Srpske crkve za povraćaj uzurpirane Crkve svetoga Đorđa na Kruševcu u Podgorici u posjed Centra savremene umjetnosti.
Svetom liturgijom u Kapeli Svetog Petra Cetinjskog na Cetinju I u još nekoliko crkava CPC obilježila je praznik Uspenija Presvete Bogorodice, u narodu poznat kao Velika Gospojina ili Gospođindan.
"Pobjedu" treba sačuvati jer ona simbolizuje vaskrs i obnovu crnogorskog imena zatrtog 1918. godine i obnovljenje federalne državnosti Crne Gore kao tekovine drugog svjetskog rata, kazao je mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo.
Sloboda vjeroispovijesti pravoslavnih crnogorskih vjernika u onom dijelu od Turaka okupirane Crne Gore, bila je na višem nivou od uslova koje je stvorila okupatorska i devastatorska SPC u Crnoj Gori.
Molimo crnogorsku vlast da nas zaštiti od nasilja SPC u Crnoj Gori, a ne da štiti uzurpatorsku i okupatorsku SPC i njenu rušilačku misiju. Ukoliko nas naša vlast u našoj suverenoj i međunarodno priznatoj državi ne zaštiti, za čiju smo slobodu i suverenitet dali veliki doprinos, bićemo prinuđeni da se zaštitimo sami.
Sveštenstvu Crnogorske pravoslavne crkve ni ove godine na Preobraženje policija nije dozvolila da obave bogosluženje u Crkvi Svetog Preobraženja na Ivanovim Koritima, uz obrazloženje da je Odjeljenje bezbjednosti Cetinje takvu odluku donijelo “radi objezbjeđenja javnog reda I mira”. Prethodno ulazak u Crkvu nije dozvoljen ni sveštenicima Srpske pravoslavne crkve. Ista situacija ponavlja se već godinama I u CPC smatraju da to pitanje već jednom mora biti riješeno. Osveštanje grožđa I bogosluženje obavljeno je ispred Crkve, ako I jedno krštenje. Mitropolit Mihailo rekao je da se ne radi o “uspostavljanju reda, već podizanju tenzija”.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.