Mitropolit Mihailo sa sveštenstvom služio je Vaskršnju liturgiju u Crkvi Svetog Prepodobnog Ivana Crnojevića na Cetinju.
Nakon liturgije Vaskršnju poslanicu pročitao je Stefan Marković, predsjednik Crkvene omladine CPC, a vjernicima su poslužena vaskršnja jaja.
Mitropolit Mihailo i sveštenstvo Crnogorske pravoslavne crkve služiće u neđelju 1. maja, na Vaskrs, Vaskršnje liturgije na Cetinju, Čevu, u Kotoru i u Podgorici, dok će prvi put Vaskršnja svečanost biti upriličena u Nikšiću, u novootvorenom Parohijskom domu, u zgradi nekadašnjeg ljetnjikovca kralja Nikole.
"Stradanjem se podnose nevolje, a Vaskrsom Bog nas uči da se pravda može raspeti, ali ne i sahraniti. Ona vaskrsava. Zlo nije vječito, a dobro na njemu stečeno nije dugog vijeka. Istina i pravda uvijek pobjeđuju.
Poslije svakog raspeća, dolazi Vaskrs. Bez Vaskrsa nema ni Crkve! Srećan Vam Vaskrs dragi moji Crnogorci u zemlji i dijaspori!," poručio je mitropolit Mihailo u Vaskršnjoj poslanici.
Sabor pravoslavnih crkava, koji će se održati od 16. do 27. juna na Kritu nema vaseljenski karakter. Po duhu i ciljevima to je politički, a ne duhovni skup, ocijenio je mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo.
On je naveo da je priprema Sabora trajala duže od stoljeća.
Pokušava li država zakonom - koji bi, prema najavama, trebalo da jasno razgraniči domen "zemaljske" imovine i imovine vjerskih zajednica – posredno da ispravi i revidira posljedice svog oportunističkog odnosa koji je decenijama zauzimala i gradila prema pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori? Bez obzira na to da li se takva potencijalna intencija zakonodavca tumači kao "nezakonita prečica" i pritisak, kako je doživljava Srpska pravoslavna crkva, ili se radi o legitimnom, u pravu i dobroj praksi utemeljenom, rješavanju stvari, na početno pitanje odgovora nema bez žučne polemike u kojoj je 1918. godina, bila i ostala prelomna i, čini se, polazna tačka.
Publicista i novinar Vladimir Jovanović, koji se godinama bavi pitanjem crkvene imovine, kazao je za Pobjedu da je trenutna pat pozicija plod decenijskog odsustva strateškog promišljanja značaja Crnogorske crkve za državu Crnu Goru.
Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.