« Остали текстови
Аутор: J.P.
Постављено: 19. 08. 2014.
Na Ivanovim Koritima policija na da ulazak u crkvu
Sveštenstvu Crnogorske pravoslavne crkve ni ove godine na Preobraženje policija nije dozvolila da obave bogosluženje u Crkvi Svetog Preobraženja na Ivanovim Koritima, uz obrazloženje da je Odjeljenje bezbjednosti Cetinje takvu odluku donijelo “radi objezbjeđenja javnog reda I mira”. Prethodno ulazak u Crkvu nije dozvoljen ni sveštenicima Srpske pravoslavne crkve. Ista situacija ponavlja se već godinama I u CPC smatraju da to pitanje već jednom mora biti riješeno. Osveštanje grožđa I bogosluženje obavljeno je ispred Crkve, ako I jedno krštenje. Mitropolit Mihailo rekao je da se ne radi o “uspostavljanju reda, već podizanju tenzija”.
Mitropolit I vjernici CPC, uglavnom mještani – starosjedioci insistirali su da im policija pokaže dokument na osnovuu kojih im se zabranjuje ulazak u Crkvu ističući da “ kao Crnogorci u slobodnoj CG imaju manja prava nego što su ih imali 1990-ih godina, te da je to za njih poniženje”. Tu pored Crkve sahranjeni su njihovi preci: Bećirovići, Radonjici I Pende, te traže objašnjenje zabrane ulaska u Crkvu. Tražili su od policajaca da još jednom provjere kod svojih pretpostavljenih da li važi zabrana. Odgovor jer bio isti - u Crkvu se može ući.
“Ovim postupkom oni koji naredjuju maltretiraju ove ljude – I one koji dolaze s voljom I koji su ovdje službeno. Čini se kao da rukovodiovci CG žele da izazovu Srebrenicu, a mi to nećemo dozvoliti. Mi idemo hrišćanski, pravoslavnim ljudskim I crnogorskim putem, a oni će se pred javnošću našom I međunarodnom postiđeti svojih današnjih nardbi. Budite sigurni doći će vrijeme kad će svi manastiri I crkve biie otvoreni za sve ljude I sve sveštenike. Nećemo odustajati vrijeme je da završimo ovaj projekat vjerujem da će to biti što prije”, rekao je vladika Mihailo.
Predsjednik Crkvenog odbora CPC Njeguša Jovo Bećir podsjetio je da su se na tom mjestu “donosile važne odluke o sudbini Crne Gore I njene slobode”.
“Ova dva guvna , gdje se sada nalazimo bili su crnogorski parlament a Crkva Svetog Preoraženja , čija je gradnja počela 1879.godine na ruševinama manastira koji su podigli vladika Sava I Vasilije, bila je I ostala crnogorski Partenon. Ovdje se svojevremeno odlučivalo I bogoslužilo, ovdje smo sada mi, ovđe će biti I naši sljedbenici sve dok CPC ne bude svoja na svome u CG.
Hoćemo otvoreni hram Svetog preobraženja za današnji dan , da vjernici u njemu mogu da se pomole I zapale svijeću za mrtve I žive, da se u njoj vjenčavaju I krštavaju, da se začuje plač đeteta za vrijeme obreda krštavanja, da zamiriše miris tamjana I čuje eho molitve, da se ostavi dobrovoljni prilog za sve one kojima pomoć treba.
Imamo dosta posla: edukacija ljudi o CPC, školovanje kadra, povratak imolvine I obnova hramova I obilježavanje porušenih.
Počnimo sa otkopavanjem I raščišćavanjem temelja ovog ovdje porušenog manastira koji je izgorio I od čijeg su kamena sagrađenje palate u blizini, obnovimo ovo jedino preostalo urušeno I zaraslo gumno gdje su vijećali junaci iz Gorskog vijenca.
Krajnje je vrijeme da se ispravi nepravda prema geberacijama naših predaka I ostavi pisani I materijalni trag o njima a u amanet onima koji će doći na svijet”, rekao je Bećir.