« Ostali tekstovi
Autor: Informativna služba CPC
Postavljeno: 09. 11. 2010.
SDKANDAL U SARAJEVU: Mitropolit Mihailo pozvan na Konferenciju „REKOM“- a a zatim udaljen
Mitropolit Crnogorske Pravoslavne Crkve, Gospodin Mihailo je 4.11. 2010. pozvan na Konferenciju „REKOM“-a, a zatim udaljen od strane organizatora, gospođe Nataše KANDIĆ, a na traženje predstavnika Srpske i Katoličke crkve, koji su time i uslovili svoje prisustvo na skupu.
Napuštajući Konferenciju Mitropolit Mihailo je izjavio da u radu skupa učestvuju ljudi „koji se plaše istine!“
Ovom prilikom, monsinjor Andrija KOPILOVIĆ, predstavnik Katoličke crkve iz Vojvodine naglasio je: „Mi imamo vrlo dobar odnos sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i jasno je da Crnogorska pravoslavna crkva za sada nije kanonska“! Monsinjor Andrija KOPILOVIĆ je ovom izjavom uzeo za pravo da se miješa u unutrašnje stvari jedne suverene države i njene crkve, određuje kanonsko ustrojstvo crkve kojoj ne pripada, kao i ulogu vrhovnog arbitra „REKOM“-a.
Radi podsjećanja i za one koji već dobro znaju, a prećutkuju, crnogorski narod već vjekovima samostalno bira poglavara Crnogorske Pravoslavne Crkve, sve do 1920. kada se političkim aktom srpskog regenta Aleksandra, dakle nekanonski, ukida autokefalnost ove crkve.
Slučaj sa Arhiepiskopom Cetinjskim i Mitropolitom Crnogorskim Gospodinom Mihailom treba posmatrati u kontekstu Regionalnih događanja.
Naime, Vukovar je očekivao dolazak predsjednika Srbije, gospodina Borisa TADIĆA, da se pokloni žrtvama najnovijeg rata u ovom gradu i uputi izvinjenje. Predsjednik Srbije, koji je samo nastavljač imperijalne politike iz 90-ih godina, one koja je promijenila svoju fizionomiju i nastavlja se „plišanom“ metodom, što najbolje osjećaju građani B i H i Crne Gore, pravi truli kompromis sa dijelom Katoličke crkve, direktno podložne Republici Srbiji, što rezultira udaljavanjem Mitropolita Mihaila sa skupa „REKOM“-a (Regionalna komisija za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava u bivšoj Jugoslaviji).
Kako inače objasniti da su svi prisutni mnogo ranije bili upućeni u spisak zvanica, a tek reagovali na samom skupu uz saznanje da je Crnogorska Pravoslavna Crkva od početka bila protiv rata, bilo kakve povrede ljudskih prava i da nije bila sudionik u zločinima, u kojima su neke vjerske zajednice aktivno učestvovale.
Predsjdnica „REKOM“-a, gospođa Nataša KANDIĆ je sama napravila tešku povredu ljudskih prava i to prema ličnosti i instituciji koja se prva poklonila sjenima nevino stradalih u Srebrenici i Vukovaru, a za ovakav gest je tada trebalo imati ne samo izražen osjećaj prema pravdi, već i veliku količinu lične i građanske hrabrosti.
Ovaj skandal bi trebao poslužiti kao pouka budućim organizatorima skupova slične vrste, kako se ne bi ponovilo da zaštitnici povrede ljudskih prava i dostojanstva, prednjače upravo u takvom djelovanju.
Za Informativnu službu CPC,
Zoran Stanojević