« Ostali tekstovi
Autor: Informativna služba CPC
Postavljeno: 03. 07. 2010.
Filermosa kao instrument razdora u rukama moćnika
Neobjavljeno reagovanje na tekst „Vijesti“ od 30. maja pod naslovom „Filermosa ujedinila Mitropoliju i CPC“
Ko god poznaje crkvene prilike u Crnoj Gori, ovakav naslov u kontekstu aktuelnih stremljenja bi značio isključivo najavu osnivanja „autonomne pravoslavne crkve“ u Crnoj Gori, pod patronatom Srpske pravoslavne crkve i ukidanje Crnogorske pravoslavne crkve. Ne vjerujemo u malicioznost redakcije „Vijesti“, ali većina čitalaca ga u tom smislu razumije, pa Vas molimo da na istoj strani u istom obimu objavite naš tekst.
U istom tekstu je iskazana otvorena prijetnja od strane Alesandra Bogdanovića, pa smo ovo vrijeme željno iščekivali ne bi li neko od nadređenih gospodina Bogdanovića ove prijetnje opovrgao.
Svaki narod je ponosan na svoju kulturu, istoriju i tradiciju, Kao sastavnog dijela duhovnosti po kojoj su prepoznatljivi, ne dozvoljavajući bilo kakvu devastaciju. To je legitimacija koja ih svrstava među civilizovane narode. Crna Gora ima sve te atribute. Crnogorska intelektualna elita svojevremeno se pobunila protiv izgradnje hrama za tri hrišćanske relikvije iznad Cetinjskog manastira, jer izgradnja na tom lokalitetu predstavlja devastaciju crnogorskog kulturnog nasljeđa i unižavanje crnogorske duhovnosti, koje moramo njegovati kao autentično nacionalno blago uz svo poštovanje opštehrišćanskih vrijednosti.
Projekat izgradnje hrama na pomenutom lokalitetu ovih dana doživljava svoje povampiranje. Odbornički klub DPS-a, na sjednici održanoj 17. maja o.g. predložio je da Skupština Prijestonice na sjednici zakazanoj za 25. maj usvoji prijedlog Deklaracije o obezbjeđivanju prostora za ikonu Filermosu, a obrazloženje je dao predsjednik obog kluba Aleksandar Bogdanović. Prijedlog je naručen sa najvišeg državnog vrha, a uvršten je u Dnevni red Skupštine prije zasijedanja Odborničkih klubova.
Građani Cetinja su shvatili da se projekat pokušava locirati na neprihvatljivoj lokaciji, bez prethodne javne rasprave, i da se pokušava gurnuti u ruke samih Cetinjana odnosno Skupštine Prijestonice, kakol bi projektanti ovih nečistih rabota opet imali čiste ruke kao niz puta do sada.
Za one koji su za očuvanja vlastitih vrijednosti, duhovnih, kulturnih, istorijskih, ambijentalnih, neprihvatljiva je bilo kakva izgradnja iznad Cetinjskog manastira, osim radova koji bi bili usmjereni na vraćanje devastiranog prostora u prvobitno stanje, uz rekonstrukciju Njegoševe Tablje umjesto postojećeg zvonika. Cetinjani očekuju drugačiju lokaciju na kojoj bi hram upotpunio kulturni ambijent grada, razvio vjerski turizam valorizovao postojeće kulturno-istorijske spomenike. Nije na odmet razmisliti i o rekonnstrukciji Dvora Ivana Crnojevića, osnivača Cetinja, za što već postoji projekat, koji ne ugrožava Dvorsku crkvu Petrovića.
Daljoj devastaciji kulturnog nasljeđa suprotstavila se Crkvena opština CPC, preko peticije kojoj su se pridružili brojni građani Cetinja, i predložila Skupštini Prijestonice da ne usvoji ponuđenu Deklaraciju. Skupština je ignorišući volju svojih građana ipak usvojila pomenutu Deklaraciju.
Kulturni i javni radnici koji su se ranije oglašavali protiv lokacije iznad Manastira su najednom zaćutali, pored ranije obrazloženog svog stava, za koji odgovorni ni tada nijesu htjeli čuti. Ostao je usamljen i glas Dimitrija Popovića, kojega mnogi smatraju jednim od najvećih sakralnih slikara i koji je član savjetodavnog tijela Rimskog Pape. On je povodom ovog projekta poručio da se ne čini svetogrđe zbog tri relikvije.
Sasvim je prepoznatljivo u čijem je kabinetu zacrtan plan seljenja Ikone. Svojevremeno je predsjednik Vujanović uputio oštre kritike na račun kulturnih i javnih radnika koji su se usprotivili odabiru lokacije Hrama, nazvao ih „centrom destrukcije“. Gospodin Vujanović je sve „kanonski“ obrazložio u javnim nastupima u prisustvu mitropolita SPC u Crnoj Gori. Na prvom promotivnom skupu održanom u Baru 22.02. 2008. godine kao kandidat za predsjednika Države, gospodin Vujanović je izjavio da stavlja tačku na priču o svetilištu: „Ne želim da propagiram nešto što neće biti prihvaćeno od Cetinja i Cetinjana!“
Nakon ponovnog izbora za predsjednika izjavio je da je potrebno graditi crkvu za tri svetinje na Cetinju, ali ako se dokaže da je izgradnja crkve izvodljiva u drugom mjestu, treba razmotriti i tu mogućnost. Zbunjuju zaista dvije oprečne izjave čovjeka kojega smatraju ozbiljnim političarem.
U Mneadžment planu istoriskog jezgra Cetinja, Ministarstva kulture CG ne pominju se ni relikvije ni izgradnja Hrama. Poznato je samo da je 1996.godine tadašnji ministar kulture CG pokušao izmjestiti Ikonu u Podgoricu. Ovu namjeru su osujetili građani Cetinja.
Deklaracija je očigledno instrument sijanja razdora u rukama moćnika. U prilog opštoj konfuzji govori i sajt www.rev-architecture.com/projects/cetinje_sanctuary.shtml. Dovoljno je baciti letimičan pogled i vidjeti ogromnu betonsku konstrukciju na platou iznad Manastira, protivno svim pravilima propisanim od strane UNESCO-a za očuvanje kulturno-istorijskih cjelina. Deklaracijom se tvrdi da će „kapela“ biti u pećini i da neće narušavati postojeći ambijent?!
Predlagači Deklaracije očigledno nemaju ili iskrene namjere ili jasnu viziju kada je u pitanju raalizacija projekta izmiještanja ikone Filermose.
Očekujemo da će konsultovati i uključiti u ovaj projekat i Malteške vitezove, Jovanovce, koji su preko medija iskazali želju i namjeru da učestvuju u finansiranju Projekta i njegove valorizacije. Za uzvrat su tražili da im se objekat nekoliko puta godišnje ustupi za rukopolaganje novih vitezova, u prisustvu predstavnika kraljevskih porodica, a u znak zahvalnosti obećali su obnovu muzejskog zdanja Bolnice „Danilo I“ i stavljenje objekta u funkciju. Odbijanje obakvog poklona može biti uslovljeno jedino time što u njemu nepostoji „ugrađivanje procenta“.
(prijedlog antrfilea) U Zakonuj o Prijestonici iz 1993. godine, inoviranom 2008. stoji odredba da će Skupština Crne Gore i Vlada u roku od 6 mjeseci, od dana stupanja Zakona na snagu, odrediti koje javne, naučne i kulturne ustanove, ministarstva, državni i drugi organi uprave imaju sjedište u Prijestonici. Ta zakonska obaveza nije još ispunjena. Naprotiv, pokušalo se sa izmiještanjem Muzičke akademije,, a izvjesno je da će Zavod za zaštitu spomenika kulture biti izmješten u Podgoricu. U pripremi je i Zakon o biblioteka,a. Kako stvari stoje izgleda da će Nacionalna biblioteka ubrzo napustiti Cetinje. Teško je i pretpostaviti koja nas još iznenađenja očekuju. To će pokazati vrijeme, a za vjerovati je da će se izmiještanja ključnih nacionalnih institucija sa Cetinja „amandmanski“ ukinuti i Zakon o Prijestonici. Od lokalnih političara se očekuje samo beskrajna poslušnost, i „servisiranje“ naloga iz Podgorice, bez obzira da li oni nanose štetu Prijestonici.
Građanima Cetinja, koji su se odvažili da iskažu negodovanje zbog planirane dalje devastacije Cetinja, savjetnik predsjednika Crne Gore, Aleksandar Bogdanović, preko „Vijesti“ upućuje otvorenu prijetnju da građani „moraju snositi odgovornost i posljedice“ zbog demokratski iskazanog mišljenja. Ovakve prijetnje su dostojne „najblistavijih“ vremena raznih GULAGA.
Predlažemo gospodinu Bogdanoviću da prva sredstva koja se dobiju za očuvanje kulturne baštine na Cetinju usmjeri na sanaciju i rekonstrukciju zatvora u Bogdanovom kraju. Specifičan kulturno-istorijski spomenik u kome su poslije 1918. zatvarani protivnici uništenja Crne Gore, a od 1941. crnogorski antifašisti i rodoljubi. U jednom dijelu ovoga zatvora predlažemo muzejsku postavku, koja će svjedočiti o ovim teškim vremenima. U drugom dijelu treba adaptirati prostorije, po svim savremenim međunarodnim standardima, za boravak onih koji se usude drugačije misliti od Predsjednikovog savjetnika, i to mišljenje javno saopšte.
Ovaj objekat bi upotpunio kulturno-istorijski ambijent Cetinja i obogatio turističku ponudu. Svečano otvaranje ovog muzejsko-rezidencijalnog objekta trebalo bi uklopiti u manifestaciju Godine kulture na Cetinju.
Želja nam je da svečanu vrpcu presječe gospodin Filip Vujanović, a u slučaju da „zbog ranije preuzetih obaveza“ bude spriječen, predlažemo ta to uradi gospodin Aleksandar Bogdanović, uz blagoslov mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, gospodina Amfilohija Radovića.
Crkvena opština
Crnogorske pravoslavne crkve Cetinje,
potpredsjednik,
Marko Vrbica