« Ostali tekstovi
Autor: J.P.
Postavljeno: 09. 09. 2015.
Usvajanje novog zakona u interesu je ne samo CPC nego i drzave
Mitropolit Mihailo sa svojim saradnicima učestvovaće u radu okruglih stolova u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o vjerkim slobodama u Kotoru i Podgorici, najavio je Mitropolit ističući da niko od vjernika CPC neće izazivati nikakve incidente,
Pravni tim Crnogorske Pravoslavne Crkve raznatrao je Nacrt Zakona o slobodi vjeroispovijesti i zaključio:
Nacrt Zakona o slobodi vjeroispovijsti je opšteg karaktera i postavio je najvažnije principe o odnosima države i crkve.
Akcenat je dat na kolektivnim vjerskim pravima. U Zakonu su razrađena pojedina načela – principi iz najvažnijih dokumenata koja se odnose na ovu oblast kao i iskustva iz evropske zakonodavne prakse. Mnoga pitanja su prepuštena drugim zakonima - posebnim, od kojih neki već postoje dok neke treba tek donijeti. Načelno Crnogorska Pravoslavna Crkva je saglasna sa Nacrtom zakona.
Naravno, CPC će Minsitarstvu za ljudska i manjinska prava dostaviti niz primjedbi, prijedloga i sugestija sve sa ciljem da se otklone nedoumice i dileme koje mogu nastati u tumačenju ovoga Zakona. U pitanju su primjedbe i dopune u pojedinostima i odnose se na članove 12, 16, 19, 38 i član 52 Zakona. Ovo iz razloga što su osnovni principi pokazatelja demokratičnosti u pitanjima vjerskih sloboda pitanja registracije, imovine, tradicionalnih crkava i jednakog položaja svih vjerskih organizacija (crkve, vjerske zajednice i spiritualne grupe).
Crnogorska Pravoslavna Crkva će snagom argumenata vodeći računa o najvažnijim međunarodnim dokumentima i evropskoj praksi koja se odnosi na ovu oblast, nastojati da svojim aktivnim učešćem doprinese da sve vjerske organizacije imaju jednak, ravnopravan i istovjetan položaj u Crnoj Gori.
Prekjuče su u Bijelom Polju okuplkjeni građani iz ovog i okolnih gradova, po izboru Srpske pravoslavne crkve I snjenog sveštenstva, instruisani od dvojice srpskih episkopa Amfilohija I Joanikija uz sudjelaovanje prredstavnika pojedinih srpskih partija bili zloupotrijebljeni sa ciljem rješavanja svojeg političkog programa suprotstavljajući se Nacrtu zakona.
I ovog puta srpski klerikalizam se pokazao u pravom izdanju. Bez argumenata, verbalnim terorom prizivao je na fizičko nasilje. Mi ćemo učestvovati na javnim raspravama u Kotoru i Podgorici, radi zaštite prava i interesa CPC i pravoslavnih Crnogoraca . Poručujem da ćemo nastojati da sve protekne u najboljem mogućem redu i garantujem da nijedan vjernik CPC neće napraviti nijedan incident, jer je ovo u intteresu ne sasmo CPC nego i države i svih vjerskih zajednica u CG.
Pravnik Nikola Belada saopštio je da će CPC u naredna tri dana dostaviti Ministarstvu za ljudska i manjinska prava primjedbe i sugestije na pojedine odredbezakona.
“Svaka država je dužna da uskladi i uredi međusobne odnose sa crkvama i vjerkim zajednicama, kako onima koje su dominantne i tradicionalne tako i sa svim oblicima organizovanja građana po vjerskim pitanjima, uključujući i one vjerske grupe koje su spiritualne prirode. Ova obaveza postoji u unutrašnjem pravu, međunarodnim aktima iz potrebe praktičnog rješenja pitanja države i crkve po pitanju vjerskih sloboda i po pitanju eliminacije zloupotrebe vjerskih sloboda.
Uređenje odnosa između države crkve ne može se tretirati na floskulama o odvojenosti države i crkve, laicizmu i na političkim i ideološkim raspravama.
Sa stanovišta struke čuo sam vrlo malo pravne argumentacije koja bi osporila predloženo rješenje iz Nacrta zakona. Na javnoj sceni CG vlada smišljena mentalna manipulacija čiji ciljevi su ekonomske ili druge prirode”, zaključio je Belada.