« Ostali tekstovi
Autor: J.Pejović
Postavljeno: 05. 07. 2015.
Crkva Svetog Ivana Prepodobnog Crnojevića simbol je vaskrsnuća CPC
Njegova svetost Arhiepsikop Cetinjski i Mitropolit Crnogorski gospodin Mihailo, sa sveštenstvom i monaštvom Crnogorske pravoslavne crkve osveštao je Crkvu Svetog Ivana Prepodobnog Crnojevića na Cetinju, uz sasluženje dvojice episkopa sestrinske Ukrajinske pravoslavne crkve, koji su ovim povodom doputovali iz Kijeva. Osveštenje Crkve u Lovćenskoj ulici okupilo je veliki broj vjernika i poštovalaca CPC, ali i gostiju: predstavnika državnih organa i drugih vjerskih zajednica.
Mitropolit Mihailo je nakon liturgije istakao da je Hram prepodobnog Ivana Crnojevića jedan je od simbola vaskrsenja Crnogorske Pravoslavne Crkve u Crnoj Gori, koja je od vremena Prvoga svetskog rata istrpljela mnoga iskušenja:
»Poštovani i dragi moji građani Crne Gore,
Od danas, u ovom svetom hramu, duh sveti će osvećivati vjerne i sabirati vjernike na zajedničke molitve. On će biti i spomenik naše vjere pravoslavne, a njegov najljepši ukras ljudi koji će se u njemu sabirati i moliti.
Dragi moji,
Prisustvovali ste osvećenju crkve koja će svjedočiti o našem postojanju, o tome da smo stvarali i vjerovali u Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu i Crnu Goru. Ona će nadživjeti mnoge generacije i svjedočiti o ovim vremenima, koja su za našu crkvu krstonosna i puna iskušenja. Svi mi ćemo jednog dana nestati, ali će zato naše crkve i manastiri svjedočiti nas i našu vjeru. Ne zaboravite, Crnogorska pravoslavna crkva je naša jedna i jedina majka crkva, iznad svih politika i svih partija, i svi treba da budemo jedinstveni i okupljeni u njoj i oko nje.
Ovom prigodom čast mi je i obaveza da zablagodarim donatorima koji nam sagradiše ovaj veličanstveni hram na Cetinju, i prizivam božju blagodat na njih i njihovo potomstvo, neka su blagosloveni. Dužan sam da se zahvalim i svima koji su se prethodnih godina na bilo koji način žrtvovali za Crnogorsku pravoslavnu crkvu. Donatori su joj poklonili velike materijalne vrijednosti kao što je Mitropolitski dom i izvršili njegovu rekonstrukciju, izgradili crkvu Svetoga Petra u Kotoru, izgradili crkvu na Skadarskom jezeru, grade manastir u Riśem Dolu, davali su novčana sredstva i na svoja pleća preuzimali finansiranje boravka naših gostiju, a mnogi su na razne druge načine nemjerljivo ulagali sebe u našu crkvu. Njihova imena su poznata, a biće i objelodanjena u našoj publikaciji. Još jednom im se duboko zahvaljujem za sve što su uradili za našu Crkvu, i nad svima njima i njihovim potomstvom prizivam božju blagodat, i neka su blagosloveni.
Naša Crkva je u posljednje dvije decenije prošla težak put, a svi mi s njom smo nosili svoj krst koji nas je sljedovao. Kao njen poglavar, zakletvom obavezan i odgovoran pred Bogom i narodom, ne mogu da s ponosom ne kažem da Crnogorska crkva danas ima trojicu vladika, jednog u Beču, jednog u Argentini i jednoga na Cetinju, četvoricu sveštenika u Italiji, i to trojicu u Rimu i jednoga u Kaljariju na Sardiniji, jednog u Beču, četvoricu na Cetinju, dvojicu u Podgorici i jednoga u Nikšiću, trojicu kandidata za sveštenika, pet ipođakona i trojicu studenata teologije. Imamo crkvu u Kotoru, danas smo osveštali i crkvu na Cetinju, u toku je pripremni proces za dodjelu povoljne lokacije u samom gradu Podgorici za sabornu crkvu, a u Nikšiću teku pripreme za renoviranje prostorija dodijeljenih crkvenoj opštini i izgradnju manastira u Riśem dolu. A za svih 60 manastira i 600 crkava koje su nezakonito upisane u vlasništvo beogradske patrijaršije vodimo i vodićemo spor do njihovog konačnog povraćaja u državno vlasništvo.
Nažalost, vlasti su dozvolile Beogradskoj patrijaršiji da se razmahne toliko da je konstituisala paradržavu sa hijerarhijom koja ima paradržavno rukovodstvo i paraministarstva. Pravoslavni fundamentalisti koji su njena okosnica uspostavili su vanustavne institucije i ustanove i ponašaju se kao suvereni. Velikosrpski nacionalizam kome je vezivno tkivo svetosavski religiozni koncept je njihov instrument protiv crnogorske državne i nacionalne ideje. Ta ideologija uparena s pravoslavljem insturmentalizovana je u cilju realizacije srpskih geostrateških interesa izlaska na Jadran, likvidacijom crnogorske države.
Činjenica, da su svetosavske parareligiozne strukture koje objedinjavaju klerikalne, intelektualne i političke strukture, ujedinjene, jer su im politički ciljevi jedinstveni je zabrinjavajuća. To je najozbiljnija prijetnja državnom suverenitetu i miru u zemlji.
Zato molimo odgovorne ljude u državi da crkvenu imovinu i kulturnu baštinu stave pod visoku državnu zaštitu i posreduju da se crnogorsko crkveno pitanje riješi na pravedan način. Molimo državu da spriječi da se posmrtni ostaci monaha i izginulih turskih vojnika prilikom rušenja manastira na Ćipuru 1692. godine zloupotrebljavaju u političke svrhe i proglašavaju posmrtnim ostacima crnogorskih mitropolita, iako za to nema nijednog dokaza. Zato ne budite sujevjerni i ne vjerujte u vradžbine prepredenih srpskih popova. A mi, krst nam je nositi i nosićemo ga, ali se raspeti ne možemo boriti.
Neka ste mi blagosloveni«!
Pozdrave patrijarha Ukrajinske crkve Filareta i ukrajinskog naroda uputio je vladika Simeon: »Radujem se zbog današnjeg osveštanja Crkve Svetog Ivana crnojevića. Dobili ste novi hram duhovnosti i mi val želimo da volite svog vladiku, svoju autokefalnu crkvu i svoju zemlju.«
Podrška i čestitke upućene su i od predstavnika porodice Savoja iz Italije, koji su prisustvovali osveštanju Hrama.
Nakon osveštanja litija je krenula prema spomeniku Ivanu Crnojeviću, na koji su gradonačelnik Aleksandar Bogdanović i predsjednik Skupštine Prijestonice Cetinje Jovan Martinović I predsjednik Senata prijestonice Milo Janković položili vijenac.
Gradonačelnik Bogdanović naglasio je da je “Cetinje dobilo još jedan datum koji nas u modernoj eri vraća na veličinu najznačajnijeg vladara iz dinastije Crnojevića, jer je ovo dan kada su Crnogorci dobili prvi duhovni hram posvećen Ivanu Crnojeviću”.
“Usamljen i pritisnut među silama jednog vremena, gospodar crnogorski posvećeno je čuvao tekovine duhovnosti, koje su u prošlosti naše domovine bile čvrsto vezane uz državnost i državotvornost. Zbog toga je Ivan Crnojević sveprisutan i među najznačajnijim ličnostima u trajanju autokefalnosti naše crkve, kao svetac kojem je upravo posvećena ova prilika. Kult Ivana Crnojevića i danas je prisutan i živ. Njegova dostignuća potpora su crnogorskom identitetu, građenom epohama, očuvanom uprkos brojnim iskušenjima”, rekao je Bogdanović.
Mitropolit Mihailo priredio je u dvorištu Biljarde prijem za goste, gdje im se obratio ktitor Crkve Svetog Ivana Prepodobnog Crnojevića Branislav Banja Kaluđerović:” Lijepo je danas biti ovdje, ali ljepše bi bilo da smo se okupili ispred njegove kuće, ispred njegovog i našeg Cetinjskog manastira. Najvjerovatnije će tu počast imati baš oni koji rekoše 6.oktobra 2013, kada smo postavljali kamen temeljac za ovaj sveti hram da smo svi mi toga dana u Lovćenskoj ulici bačili neki krš u neku rupu. Sramotna i opasan poruka sa najviše državne adrese, nego, svakome na čast. Osluškujemo glas predaka da kažemo onima koji ne žele da čuju i ne čuju, da otvore vrata slobode svim ljudima koji žele da se u bratskoj ljubavi sastaju na ovom i na svakom drugom svetom mjestu u Crnoj Gori i iskreno se pomolimo bogu. Dragi Vladika, da poživiš još mnogo godina i da zajedno ostvarimo želje za ispunjenje svih prava Svete CPC”, poručio je Kaluđerović.