Vaš WEB preglednik je zastario i možda neće prikazati valjano sadržaje ove stranice (ZATVORI)

Pocetna

web dizajn crna gora
 
- zvanični sajt -
english  †  ћирилица  †  kontakt

- Agencijske vijesti -

« Ostali tekstovi

Autor: J.P.
Postavljeno: 29. 05. 2015.

Osveštanje nove crkve na Cetinju u julu

 

Potpredsjednik Savjeta mitropolije Crnogorske pravoslavne crkve Stevo Vučinić ostaje i dalje na toj funkciji, kao i ostali dosadašnji članovi Savjeta, Upravnog odbora i Komisija, potvrdio je  mitropolit Mihailo večeras na sjednici Savjeta , koja je bila otvorena za javnost i kojoj je prisustvovao veliki broj vjernika i poštovalaca Crkve.

Mitropolit Mihailo ponovio je nezadovoljstvo odnosom dijela državne administracije prema CPC, koja kako je rekao “opstruira svaki materijalni i formalni čin koji je od koristi CPC.

Na sjednici je ukazano na devastaciju kulturne baštine Crne Gore od strane Srpske pravoslavne crkve i podsjećeno da će se CPC boriti za povraćaj 60 manastira i 600 crkava u državno vlasništvo, a koje su sada, na osnovu nezakonitog upisa, u vlasništvu SPC.

Mitropolit Mihailo najavio je da će novoizgrađena crkva Svetog Ivana prepodobnog Crnojevića na Cetinju biti osveštana 5. jula ove godine.

Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo  ponovio je nezadovoljstvo odnosom dijela državne administracije prema CPC , koja kako je rekao “opstruira svaki materijalni i formalni čin koji je od koristi CPC” . I  ne samo da je kriva za naš takav status nego se trudi da se i naš tako bijedni i ponižavajući položaj u ovoj zemlji još više pogorša”.

 

Dragi Crnogorci, poštovani prijatelji, uvažena gospodo,

 

          Poštovani dragi moji građani Crne Gore, prije nego izgovorim uvodni govor dužan sam da se prethodno zahvalim svima koji su se prethodnih godina na bilo koji način žrtvovali za Crnogorsku pravoslavnu crkvu.

          Donatori su joj poklonili velike materijalne vrijednosti kao što je Mitropolitski dom i izvršili njegovu rekonstrukciju, izgradili crkvu svetoga Petra u Kotoru, izgradili crkvu na Skadarskom jezeru, grade crkvu na Cetinju, grade manastir u Riśem Dolu, davali su novčana sredstva i na svoja pleća preuzimali finansiranje boravka naših gostiju, a mnogi su na razne druge načine nemjerljivo ulagali sebe u našu crkvu.

          Njihova imena su poznata, a biće i objelodanjena u našoj publikaciji. Još jednom im se duboko zahvaljujem za sve što su uradili za našu Crkvu, i nad svima njima prizivam božju blagodat, i neka su blagosloveni.

          Sazvao sam ovaj skup da vam se izjadam, pohvalim i umolim vas za pomoć i podršku.

          Naša Crkva je u posljednje dvije decenije prošla težak put, a svi mi s njom smo nosili svoj krst koji nas je sljedovao. Kao njen poglavar, zakletvom obavezan i odgovoran pred Bogom i narodom, ne mogu da ne kažem da Crnogorska crkva danas ima

 trojicu vladika, od kojih jedan u Beču, jedan u Argentini,

 četvoricu svještenika u Italiji i to

trojicu u Rimu i jednoga u Kaljariju na Sardiniji,

jednog u Beču, četvoricu na Cetinju,

dvojicu u Podgorici i jednoga u Nikšiću,

dvojicu u Kotoru,

 trojicu kandidata za svještenika,

pet ipođakona i

trojicu studenata teologije.

          CPC je pravno registrovana u Hrvatskoj i SAD, a ovih će dana biti u  Italiji i Argentini.

          Imamo crkvu u Kotoru,

narednog mjeseca ćemo osvještat crkvu i na Cetinju (5. jula u 10 ura) u toku je pripremni proces za dodjelu povoljne lokacije u samom gradu Podgorici za sabornu crkvu,

 a u  Nikšiću teku pripreme za renoviranje prostorija dodijeljenih crkvenoj opštini i izgradnja manastira u Riśem dolu.

          A za svih 60 manastira i 600 crkava koje su nezakonito upisane u vlasništvo beogradske patrijaršije vodićemo spor do njihovog konačnog povraćaja u državno vlasništvo.

          Od moje hirotonije 1998.godine do danas naša Crkva je, kako sam kazao, prošla težak put, od samo jednog vladike do dvadesetosam klirika, što me čini srećnim. Ali ne mogu da ne iskažem razočarenje odnosom državne administracije prema nama i našoj Crkvi.

          Naše nezadovoljstvo je upereno prema dijelu državne administracije koja opstruira svaki materijalni i formalni čin koji je od koristi Crnogorskoj Crkvi. I ne samo da je kriva za naš takav status nego se i trudi da se i naš tako bijedni i ponižavajući položaj u ovoj zemlji još više pogorša.

          Promrzle mase ljudi pred Cetinjskim manastirom čuju duhovni glas Sv.Petra i crnogorskih svjetitelja da mu priđu ćivotu i da mu se pomole.

          Ne čudimo se militantnim „anđelima“, antihrišćanskim i anticrnogorskim izgrednicima i njihovim nezajažljivim apetitima i svima onima koji nas omalovažavaju, krivotvore, klevetaju i negiraju, nego se čudimo nama samima, što to ponižavanje trpimo, a znali smo se oduprijeti i jačem i agresivnijem osvajaču i kad nas je bilo mnogo manje nego danas.

          Na ovo ukazujem zato jer je važno za naš opstanak, za opstanak crnogorskog građanskog društva i crnogorske države.

          Za nedopustivo ponašanje antidemokratskih, antievropskih, antimoralnih, anticrnogorskih i svih ostalih negativnih ponašanja odgovorni smo svi, a najviše zakonodavni i izvršni državni organi.

          Mi ne možemo da ostanemo nijemi na takvu činjenicu koja izaziva razočarenje kod mene i bijes kod naših službenika, vjernika i dobronamjernika. Pravosudni organi opstruiraju svaku našu tužbu koja završava ad akta ili zloupotrebljavaju pravne instrumente da spriječe donošenje bilo kakve presude koja je zasnovana na zakonu i pravu ove zemlje, a u korist je države i naše crkve.

          Beogradska patrijaršija rasprodaje crkvenu imovinu koja je u državnom vlasništvu, a seoske i plemenske crkve uz nesebičnu pomoć državnih službenika prepisuje u sopstveno vlasništvo, dok na državnoj zemlji koju joj poklanjaju državni organi gradi sopstvene objekte kao što je slučaj kod crkve svetoga Đorđa u Podgorici. Inspekcije odbijaju da izvrše sopstvena rješenja i uklone limeni objekat s Rumije, ili nezakonito sagrađene objekte u manastirskim kompleksima koje zloupotrebljava beogradska patrijaršija.

          Zaobilazi se i ne izvršava uklanjanje nelegalnih vjerskih objekata, podignutih iz političkih razloga da dominiraju nad Crnom Gorom kao što je srpska osmatračnica na Rumiji. Ne uklanjaju se ni mnoge nelegalno podignute crkve na našim brdima slične bivšoj Aleksandrovoj kapeli na Jezerskom vrhu.

          Devastacija kulturne baštine je uzela tolikog maha da prijeti njenom potpunom uništenju i prelazi u oblik koji se može nazvati devastacijom države, dok državni organi to mirno posmatraju i čine sve u korist sopstvene propasti. Visoka administracija ostaje nijema na naše molbe da se tome stane na kraj.

          Raspeli su nas kao Hrista i od nas traže da se borimo, a protiv nas je i većina administracije i cijela opozicija. Vrijeđaju nas dodjelom 4800 eura mjesečno, što čini jedine naše prihode. Ali ne mare za činjenicu da se cetinjskoj filijali beogradske patrijaršije samo iz Srbije godišnje uplaćuje milion eura, dok više desetina miliona erua stiče nelegalnom prodajom, uglavnom paštrovske zemlje na primorju, i od prihoda iz manastira Ostrog.

          Ta ista naša administracija u njega ne zalazi niti ih smije pitati za prihode, a kamo li oporezovati. A kad je naša Crkva u pitanju onda se ispostavljaju razne prepreke, stvarne i pravne, zakonske i političke.

          Mi smo prinuđeni da se borimo za ravnopravnost. I to ne za ravnopravnost među slobodnim evropskim narodima, nego za ravnopravnost u našoj državi.

          Istorijska pravda i istina crkve i države je mimikrijski prikrivena, a praktično pretvorena u diskriminaciju autentičnih interesa crnogorskog naroda.

          Svake godine na Badnji dan, u nekolika grada, oko badnjaka se okupi veliki broj naših vjernika. Ali Crkva mora da živi vjerski život 365 dana u godini. Ona mora da ga obnovi u svim gradovima i da okuplja vjerujuće koji su so soli svake crkve. Zato vas pozivamo da primjerom vaše male žrtve učinite mnogo za našu crkvu.

-         Da obnovite proslavu krsne slave sa svjetšenikom naše crkve,

-         Da krštavate đecu i unučad u našoj Crkvi,

-         Da u selima u kojima ima crkava koje su nam predate na upravljanje jednom godišnje otvorite crkvu i sa mještanima pozovete svještenika da odsluži tim povodom, kao i krštenja i druge obrede,

-         Svi oni koji su kršteni u SPC da se obrate sa kršetenicom Srpske crkve u Crnogorsku pravoslavnu crkvu koja će izdati krštenicu sa istim podacima, jedino što će umjesto Srbin pisati Crnogorac. Veliki je broj Crnogoraca koji na ovaj način izbjegavaju posrbljavanje crnogorskog naroda.

-         Da pomognete da se osnuje crkveni hor tako što ćete podstaći i podržati upis vaše đece i unučadi u njemu,

-         I da tražite da mjesni paroh drži vjeronauku za vašu i vaših prijatelja đecu i unučad.

Ovo je čin da se obnovi crkveni život, jer za to postoje uslovi. Dvadeset osam svještenoslužitelja vapi za ovom vrstom podrške i pomoći koja će učinjeti da naša Crkva uzraste u mjeri njenih moći i svještenih mogućnosti. Još jednom vas pozivam da na ovaj način podržite i pomognete našu Crkvu.

Neka ste mi Bogom blagosloveni.

 

Podgorica, 29.05.2015.g.

 

                                                                           MITROPOLIT MIHAILO

 

 

 “

 


NovoSaopštenjaMultimedijaUstrojstviDokumentaIstorijaLučindanKalendarBogoslovljeDrugi pišuCrkvena omladinaDijaspora

Copyright © 2010. Crnogorska pravoslavna crkva. Sva prava zašticena. Webmaster.
Sa blagoslovom Njegovog Blaženstva Arhiepiskopa Cetinjskog i Mitropolita Crnogorskog Mihaila.

 


Cetinjski Manastir

CRKVENI KALENDAR ZA 2024.
Januar Februar Mart
April Maj Jun
Jul Avgust Septembar
Oktobar Novembar Decembar
 

Loading
Najnovije vijesti  (sve vijesti)
Autor: J.P.
Postavljeno: 11. 07. 2016.

Zločince će Bog nagraditi po zaslugama

Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.

Više...   

Ustav CPC
Ustav Crnogorske pravoslavne crkve

Novi broj "Lučindana"

Lučindan br. 48

Nađite CPC na:


CPC on YouTube CPC on Scribd CPC on Face Book

Spoljni linkovi