« Ostali tekstovi
Autor: J.P.
Postavljeno: 15. 01. 2015.
Nema dijaloga među vjerskim zajednicama ni među ljudima u CG
Crnogorska pravoslavna crkva, kao i još nekoliko manjih vjerskih zajednica u Crnoj Gori nijesu zadovoljne svojim položajem i odnosom države prema njima. Usvajanjem novog zakona o vjerskim zajednicama, čija je izrada u toku, neće mnogo promijeniti situaciju, jer ni rješenja u aktuelnom zakonu nijesu loša, već je problem u njegovoj primjeni i nepostojanju dijaloga među zajednicama i ljudima, ocijenjeno je na konferenciji o vjerskim slobodama, koju je organizovao Hrišćanski pokret u CG, povodom Međunarodnog dana vjerskih sloboda.
“ Kada se govori o ostvarivanju prava vjerskih zajednica u Crnoj Gori, Crnogorska pravoslavna crkva je u najgorem položaju. Sve ostale hrišćanske zajednice imaju više prava nego CPC koja je stvarala ovu državu i bez koje država ne može da postoji”, rekao je mitropollit CPC MIhailo.
“Država CG neće da riješi pitanje svojine manastira i crkava u CG kojima gazduje Srpska pravoslavna crkva, dok CPC, koja je gradila CG, samo u nekoliko seoskih crkava može da vrši službu. CPC je na putu istine i zna što joj pripada, ali bez pomoći države ne može ovo pitanje riješiti”, rekao je mitropolit Mihailo ukazujući da SPC, time što nije došao njen predstavnik na skup, demonstrira svoju moć i položaj koji ima u CG. Vlastima poručuje da bi lakše koračali putem evrointegracija, kada bi riješili pitanje odnosa dvije crkve.
„Država je omogućila okvir za vjerske slobode. To je dobro da mi znamo teritoriju na kojoj možemo da se krećemo i da na njoj možemo biti slobodni, ali sloboda velika malo zavisi od zakona. On zavisi od odnosa između ljudi i između zajednica. Ne želim da politizujem, niti se bavim politikom, ali za tri - četiri godine postojanja Jevrejske zajdnice u CG doživjeli smo da nas već prebrojavaju, da zaključuju da nas je malo i da pitaju što će to Crnoj Gori, pa smo doživjeli bojkot, obrisani smo sa mape. Mi pripadamo velikoj svjetskoj zajednici, a CG nas prihvata ovakve kakvi smo. Ne želim da se prepirem sa ljudima koji nijesu tu, možda pokrenem neku polemiku, ali ne brinem , pozdravljam one koji su došli, a oni koji nijesu nijesu došli pokazuju da radimo pravu stvar“, kazao je Jaša Alfandari, predsjednik Jevrejske zajednice u CG.
U radu konferencije učestvovali su i predstavnici Hrišćanske adventističke crkve, Jevanđeoske crkve „Riječ Božija“, koji nijesu zadovoljni odnosom ni države ni medija prema njima.
Predstavnica Ministarstva za ljudska i manjinska prava Biljana Pejović rekla je da je Ministarstvo otvoreno za sve, te da će komunikacija vjerovatno biti poboljšana, nakon imenovanja novog direktora Direktorata za vjerske zajednice, s obzirom da je doskorašnji Ivan Jovović podnio ostavku.
Pozivu se nijesu odazvali predstavnici Srpske pravoslavne crkve, kao ni predstavnik Kotorske biskupije katoličke crkve, iako je bio najavljen.