Vaš WEB preglednik je zastario i možda neće prikazati valjano sadržaje ove stranice (ZATVORI)

Pocetna

web dizajn crna gora
 
- zvanični sajt -
english  †  ћирилица  †  kontakt

- Agencijske vijesti -

« Ostali tekstovi

Autor: J.P.
Postavljeno: 29. 07. 2014.

Izvještaj o vjerskim slobodama: I dalje postoje tenzije između CPC i SPC

 

U Izvještaju se ističe da su glavne vjerske zajednice u Crnoj Gori kritikovale neuspjeh Vlade da donese nove zakone o pravnom položaju vjerskih zajednica, kao i o povraćaju oduzete crkvene imovine. 

Dalje se dodaje da postoji snažna korelacija između etničke pripadnosti i religije: Crnogorci i Srbi su uglavnom povezani sa CPC-om i SPC-om, Albanci sa islamom i katoličanstvom, Bošnjaci sa islamom i Hrvati sa Rimokatoličkom crkvom. 

„Crnogorski Ustav i drugi zakoni i propisi generalno štite slobodu vjeroispovesti. Ustav garantuje slobodu vjeroispovesti, kao i pravo promjene vjeroispovesti. Ne postoji državna religija, a Ustavom su religijske zajednice ravnopravne i odvojene od države i slobodne su da ostvare svoja uvjerenja“, naglašeno je u Izvještaju.

State department u svom Izvještaju o vjerskim slobodama u Crnoj Gori za 2013. godinu navodi da su se vjerske zajednice žalile zbog Vladinih aktivnosti u vezi sa povraćajem crkvene imovine, procesom registracije (prije svega za SPC), kao i o uskraćivanju viza i boravišnih dozvola za sveštenike SPC. 

„Vjerske zajednice koriste državna sredstva, prije svega, da bi obezbijedile socijalnu i zdravstvenu zaštitu za sveštenstvo i za obnovu svetinja. Neke vjerske zajednice iskazale su nezadovoljstvo zbog iznosa novca koje su dobile od Vlade, jer, tvrde, da samo najveće vjerske zajednice dobijaju novac“, piše u Izvještaju.

Tokom prošle godine CPC je kritikovala Vladu, optužujući je da favorizuje SPC.

„CPC navodi da nijesu mogli da drže vjerske službe na crnogorskim svetinjama jer ih je okupirala SPC“, navodi se između ostalog u Izvještaju State departmenta.

Dalje State department naglašava i da je tokom 2013. godine ombudsman za zaštitu ljudskih prava objavio poseban izvještaj o zatvorskim i pritvorskim uslovima u kome je naveo nepostojanje adekvatnih pritvorskih ćelija za posebne vjerske obrede. 

„Neki zatvorenici muslimanske vjeroispovjesti su se žalili da im nije obezbijeđena hrana u skladu sa njihovom vjerom. Nakon te žalbe u oktobru prošle godine nadležni su obezbijedili dodatni prostor u zatvorima za obavljanje vjerskih rituala“, piše u Izvještaju.

State department je kritikovao Vladu jer tokom prošle godine nije uspjela da se pozabavi usklađivanjem zakona iz 1977. o vjerskim zajednicama sa Ustavom.

„Ova neusklađenost doprinosi problemima u vezi sa pravnim statusom, finansiranjem i imovinskim pravima vjerskih zajednica. Vlada nije uspjela da usvoji zakone kojim se predviđa povraćaj crkvene imovine oduzete u vrijeme postojanja Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije“, ocijenjeno je u Izvještaju. 

Takođe je naglašeno da su odnosi između glavnih vjerskih zajednica (pravoslavna, islamska, katolička) uglavnom prijateljski. 

State department se osvrnuo i na izvještavanje crnogorskih medija o crkvenim pitanjima.

„U zavisnosti od njihove uređivačke politike i političkog opredjeljenja mediji ponekad objavljuju izuzetno negativan sadržaj o SPC i CPC“, stoji u Izvještaju State departmenta.

Na kraju se dodaje da su se ambasadorka SAD-a u Crnoj Gori Sju Kej Braun i drugi zvaničnici Ambasade redovno sastajali sa Vladinim zvaničnicima, vjerskim liderima i predstavnicima civilnog sektora kako bi razgovarali o vjerskim slobodama i odnosima među vjerskim zajednicama. 

„Američka Ambasada promoviše vjersku slobodu podsticanjem međuvjerskoh dijaloga, obilazi opštine, kontaktira sa nevladinim organizacijama koje zagovaraju etničku i vjersku toleranciju, poziva vjerske lidere na manifestacije koje organizuje Ambasada SAD-a u Crnoj Gori, te prati slučajeve kršenja vjerskih sloboda“, zaključuje se u Izvještaju State departmenta.

(CdM)

 


NovoSaopštenjaMultimedijaUstrojstviDokumentaIstorijaLučindanKalendarBogoslovljeDrugi pišuCrkvena omladinaDijaspora

Copyright © 2010. Crnogorska pravoslavna crkva. Sva prava zašticena. Webmaster.
Sa blagoslovom Njegovog Blaženstva Arhiepiskopa Cetinjskog i Mitropolita Crnogorskog Mihaila.

 


Cetinjski Manastir

CRKVENI KALENDAR ZA 2024.
Januar Februar Mart
April Maj Jun
Jul Avgust Septembar
Oktobar Novembar Decembar
 

Loading
Najnovije vijesti  (sve vijesti)
Autor: J.P.
Postavljeno: 11. 07. 2016.

Zločince će Bog nagraditi po zaslugama

Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.

Više...   

Ustav CPC
Ustav Crnogorske pravoslavne crkve

Novi broj "Lučindana"

Lučindan br. 48

Nađite CPC na:


CPC on YouTube CPC on Scribd CPC on Face Book

Spoljni linkovi