« Ostali tekstovi
Autor: J.P.
Postavljeno: 07. 10. 2013.
Vlasti ne sprovode zakone
Polazeći od,
Naše obaveze da brinemo o našim duhovnim i naučnim institucijama, kulturnoj baštini i vrijednostima koje nas čine Crnogorcima,
Uvjereni,
Da kao potomci predaka koji su uprkos svemu i svakome branili i odbranili slobodu, čast i dostojanstvo naše zemlje, kao univerzalne vrijednosti po kojima se naša zemlja prepoznaje, smatramo da moramo da im budemo dostojni nasljednici,
Saopštavamo,
javnosti
PROTEST
Zbog ponižavajućeg statusa Crnogorske pravoslavne crkve, izbjegavanja administracije da poništi Aleksandrov akt iz 1920 godine o ujedninjenju crkava, ometanja da se nezakonito upisana crkvena imovina na Beogradsku patrijaršiju vrati prvobitnim vlasnicima i odbijanja da ukloni limeni objekat sa Rumije.
Koristeći se neredovnim prilikama, u posljednja dva desetljeća, vlasti su nezakonito upisale 12 kvadratnih kilometara crkvenog zemljišta, većinu od oko 600 crkva i manastira u vlasništvo Srpskoj crkvi. Ona pretenduje da se na njeno ime upiše ukupno oko 50 kvadratnih kilometara crkvenog zemljišta oduzetog nakon Drugog svjetskog rata crkvama i manastirima kao pojedinačnim pravnim licima. U tome naumu, riječju i djelom, javno i tajno, podržava je državna administracija koja joj je omogućila eksteritorijalni status na našoj teritoriji koji ne podliježe Zakonima ove zemlje. U svetinjama nad kojima je prije devedesetpet godina protegla svoje kompetencije koristeći se silom oružja matične države, združeno, vlasti i Srpska crkva, onemogućavaju pristup svještenstvu i vjerujućima Crnogorske pravoslavne crkve.
Skupština Crne Gore je nemušto odbila da odlučuje o inicijativi Crnogorske pravoslavne crkve za poništenje akta regenta Aleksandra Krađorđevića o ujedinjenju crkava iz 1920.godine koju smo podnjeli 2006. godine. U najvišem pravnom aktu koji je donijela ustavopisac nije upisao Crnogorsku crkvu kao domicilnu i tradicionalnu crkvu da bi i pravno utemeljio ekskluzivni status Beogradske patrijaršije.
Pravosudni organi se koriste svim pravnim i političkim, legalnim i ilegalnim sredstvima da ometu proces povraćaja nezakonito prepisane imovine stvarnim vlasnicima – selima, bratstvima i državi.
Vlasti izbjegavaju da uklone limeni objekat sa Rumije koristeći se pravno ekvilibristikom kao argumentom. Odlučni su da Srpskoj crkvi omoguće da na vrhu ove planine opstane njen biljeg čiji je smisao da obilježi granice velikosrpskih teritorijalnih ambicija, a istovremeno da poništi materijalne i duhovne vrijednosti koje Crnu Goru i Crnogorce čine narodom osobenim među svim drugim narodima,
Zato
Pozivamo Skupštinu Crne Gore da poništi Aleksandrov akrt o ujednijenju crkva iz 1920. godine, a najviše vlasti ove zemlje da omoguće našem sveštenstvu vršenje službe u svim svetinjama koje je gradio naš narod, nezakonito upisanu imovinu na beogradsku patrijaršiju da vrate u posjed vlasnicima i da uklone limeni objekat sa Rumije.