« Ostali tekstovi
Autor: J.P.
Postavljeno: 20. 01. 2013.
S.Vučinić: Amfilohije zakasnio sa zahtjevom o obnovi crkve na Lovćenu
Apel mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija za obnovu crkve Svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu zakasnio je 88 godina, ocijenio je Stevo Vučinić , potpredsjendik Mitropolitskog savjeta CPC, povodom zahtjeva Mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija da, povodom 200 godina od rođenja Petra Drugog Petrovića Njegoša, bude obnovljena crkva Svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu.
“Apel preosvećenog Amfilohija da se obnovi Crkva Svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu, okasnio je 88 godina za jednog vladiku srpske crkve, jer je januara 1924. godine kralj Aleksandar Karađorđević srušio, a u tome je imao punu podršku i onovremenog Amfilohijevog prethodnika na stolici cetinjske filijale i cijele Srpske crkve”, kazao je potpredsjednik Savjeta Mitropolije CPC, Stevo Vučinić.
On smatra da nijsu tačni navodi prema kojima je Njegoševu kapelu srušla austrougarska vojska, kralj Aleksandar obnovio, a konačno srušila komunistička vlast.
»To nije tačno, ali je tačno da se u simboličkoj ravni, na vrhu Lovćena, pa i Rumije sukobljavaju i sukobljavale su se crnogorska i velikosrpska ideja. Od razrješenja tih sukoba zavisi budućnost države, ili kao suverene, ili anektirane teritorije u korist Srbije«, naveo je Vučinić.
On je komentarišući Amfilohijevu izjavu da je grijeh prema Njegošu i Svetom Petru Cetinjskom ukoliko se na dvijestotu godišnjicu Njegoševog rođenja kapela ne obnovi, rekao da je »grijeh na Aleksandrovoj duši“.
„ Umjesto da ju je svojevremeno obnovio, naložio je da se do temelja poruši, i 12 metara istočnije sagradi kapela dinastije Karađorđevića“, rekao je Vučinić.
On je podsjetio da je Njegoš 1845. godine podigao crkvu na Lovćenu, koju je posvetio svome stricu Petru Prvom, kojeg je 1834. godine proglasio za sveca.
„Knjaz Danilo je Njegoševe kosti sahranio u lovćenskoj kapeli septembra 1855. godine. Prilikom konačnog austrougarskog proboja Lovćenskog fronta, krajem 1915. godine, jedna topovska granata je probila rupu na južnoj strani kapele. Osim te rupe nije bilo nikakvih drugih oštećenja, a ni vladičin grob nije stradao“, navodi Vučinić.
Prema njegovim riječima, u Beogradu je januara 1924. godine donijeta odluka da se sruši Njegoševa kapela i u blizini sagradi nova.
“U junu i septembru 1925. godine trajali su radovi na kapeli Aleksandra Karađorđevića. Koštali su 520,24 hiljade dinara, a gradnju je finansirala Vlada. Ispod bareljefa bilo je napisano da je kapela podignuta u slavu prestolonasljednika Petra, a da u kapeli počivaju kosti Aleksandrovog pretka“, kazao je Vučinić.
On je dodao da je Vlada Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca donijela odluku da se septembra 1925. godine izvrši svečani prenos kostiju u novu kapelu, što je i učinjeno.
„Dakle, Crnogorci nikad ne bi srušili i nijesu ni srušili Njegoševu nego Aleksandrovu kapelu. Srušili su simbol velikosrpske okupacije, ujedno, i nacionalnu uvredu i sramotu koju Amfilohije, za tuđi račun i interes, priželjkuje da ponovo obnovi na vrhu Lovćena“, zaključio je Vučinić.