Vaš WEB preglednik je zastario i možda neće prikazati valjano sadržaje ove stranice (ZATVORI)

Pocetna

web dizajn crna gora
 
- zvanični sajt -
english  †  ћирилица  †  kontakt

- Agencijske vijesti -

« Ostali tekstovi

Autor: J.P.
Postavljeno: 07. 01. 2013.

Mitropolit Mihailo:Mora da se riješi pitanje crkvene imovine

 
 

Pitanje rješavanja vlasništva crkvene imovine u Crnoj Gori i ostala vezana za crkvenu problematiku, po svojoj najdubljoj suštini su egzistencijalna pitanja države Crne Gore i uslov njenog budućeg opstanka - smatra njegovo preosveštenstvo arhiepiskoh cetinjski Mihailo, mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve. Govoreći o problemu svojine, mitropolit Mihailo naglašava da je dio svojinskih problema stvorio i Zakon o resituciji.

- Osnovna grješka je što je Zakon o restituciji svojine donešen samo za period od 1945.godine, a ne od 1918. godine kada je imovina Crne Gore i CPC - sva otuđena revolucionarnim nasiljem. Sve ostale mjere i eventualna veća pomoć Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi od strane vlasti ne mijenjaju u suštini status kvo. Riječ je o imperijalnom odnosu koji je SPC nastavila od 1918-20.godine, a crnogorska vlast im se ne suprotstavlja. Rješenje je da imovina SPC u Crnoj Gori postane imovina države Crne Gore, smatra mitropolit Mihailo.

Osim neriješenih odnosa unutar Crne Gore, arhiepiskop cetinjski mitropolit Mihailo smatra da država treba da zauzme drugačiju strategiju i prema crnogorskoj dijaspori i najavljuje da će uskoro delegacija CPC posjetiti Argentinu u kojoj živi veliki broj crnogorskih iseljenika.

- Dok crnogorska država smatra da je dovoljno ubjeđenje Crnogoraca u Crnoj Gori i Argentini o svom crnogorskom nacionalnom biću nezavisno od ideološko-političke indoktrinacije Crnogoraca, SPC i srpska diplomatska mreža ideološko-politički je aktivna u posrbljavanju Crnogoraca. Srpska ambasada u Argentini je ambasada i za Srbe i za Crnogorce sa čim je upoznata i crnogorska diplomatija, koja još nije preduzela prave mjere. U najskorije vrijeme mitropolit CPC sa našom delegacijom biće u pośeti crnogorskoj dijaspori u Argentini, ističe mitropolit CPC u razgovoru za Portal Analitika.

ANALITIKA: Ove godine će biti pune dvije decenije od dana kada je, velikim narodnim zborom na Cetinju, obnovljena Crnogorska pravoslavna crkva. No, položaj CPC se gotovo nije promijenio od tog dana: crnogorska Crkva je i dalje podstanar u crnogorskoj državi. Istovremeno, crnogorska vlast je tokom ove dvije decenije na različite načine, novcem i logistički, pomagala Srpsku pravoslavnuu crkvu. Zašto crnogorska vlast ne rješava položaj CPC?

Mitropolit MIHAILO: Suština je u neriješenim svojinskim odnosima. Dok se ne riješi pitanje svojine, ne može se ni govoriti o nekoj bitnoj promjeni stanja u Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. Osnovna greška je što je Zakon o restituciji svojine donešen samo za period od 1945.godine, a ne od 1918. godine kada je imovina Crne Gore i CPC sva otuđena revolucionarnim nasiljem. Sve ostale mjere i eventualna veća pomoć Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi od strane vlasti ne mijenjaju u suštini status kvo. Riječ je o imperijalnom odnosu koji je SPC nastavila od 1918-20.godine, a vlast im se ne suprotstavlja. Rješenje je da imovina SPC u Crnoj Gori postane imovina države Crne Gore. Bez toga država Crna Gora nema suverenitet na svojoj teritoriji i potvrdjuje se kao druga srpska država sa jednom Srpskom pravoslavnom crkvom.

ANALITIKA: A zbog čega, nakon referenduma i izglasavanja crnogorske samostalnosti, nije došlo do promjene državnog stava?

Mitropolit MIHAILO: Odgovor je već suštinski sadržan u prethodnom, s tim što dodajemo, da država Crna Gora nije donijela odgovarajuće zakone - ni o restituciji, ni o vjerskim zajednicama. Neosnovano se i dalje nameće shvatanje da je SPC u Crnoj Gori kanonska, što u stvari znači, da postoje dvije kanonske srpske crkve, a u suštini je jedna, jedinstvena sa centrom u drugoj državi, u Beogradu, što protivurječi temeljnom istorijskom, pravoslavno-kanonskom i aktuelnom načelu: „Samostalna država – slobodan narod – autokefalna crkva“. Dakle, ne samo da je Crnogorska pravoslavna crkva istorijski utemeljena, nego sa suverenošću Crne Gore CPC postaje po temeljnom kanonskom pravu pravoslavlja, kanonska po načelu: „Samostalna država Crna Gora – slobodan crnogorski narod – autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva“.

Inače, suverenistička praksa pokazuje da mi u Crnoj Gori zaostajemo iza epohalno-istorijskog procesa obnove crnogorske samostalne dražve u svim oblastima života, u nauci, prosvjeti, kulturi, ideologiji, politici... Ističem da jedinstvena SPC protivrječi i osnovnom savremenom građanskom načelu političkog pluralizma koji se nastoji zloupotrebljavati kroz vrlo prisutne fraze o „stvaranju novih podjela i izmirenja“, a u stvari se radi o „imperijalnom jedinstvu“ i „imperijalnom izmirenju“, što znači - i prihvatanje statusa kvo.

ANALITIKA: Ističem vrijeme nakon referenduma jer se poslije 2006. godine za nepostupanje crnogorskih državnih institucija ne može baš kriviti ni Beograd, pa ni prosrpska opozicija. Crnogorska vlast je imala apsolutnu većinu u parlamentu ali nije ipak pokrenula rješavanje odnosa država – crkva. Da li to znači da Đukanovićeva vlast u stvari nema rješenje ili ipak želi da manipuliše crkvom kao identitetskim pitanjem?

Mitropolit MIHAILO: Ovo pitanje u osnovi zanemaruje jako prisutni status kvo, stanje ozvaničeno još od 1918-20. godine i u pravnom sistemu, ideologiji, politici, nauci, kulturi.... Dosta je olako reći da ne možemo u suverenoj državi kriviti ni Beograd ni opoziciju, koji su i dalje protagonisti i sljedbenici zatečenog stanja. Dovoljno je samo pomenuti ekonomsku snagu i moć postojeće SPC u Crnoj Gori pomagane i od države Crne Gore, od države Srbije i Republike Srpske kao i iz drugih izvora. Nije potpuno reći da „crnogorska vlast“ nije pokrenula rješavanje odnosa država-crkva, ali je istina da - još nije dala konačano rješenje. U skladu sa suverenitetom crnogorske države, njenim pluralizmom i atributima očekujemo, da uskoro Crna Gora donese adekvatno i pravedno rješenje statusa CPC na temelju tradicije, istorijskog prava, kanona i zakona koji odgovaraju suverenoj crnogorskoj državi i jačaju njen suverenitet.

ANALITIKA: Odavno se o tomr govori ali se još ne nazire ni nacrt novog zakona o vjerskim zajednicima. Imate li informacije zbog čega se odgađa donošenje zakona jer će Crna Gora delegaciju Venecijanske komisije dočekati bez zakosnkog prijedloga?

Mitropolit MIHAILO: CPC će dati odgovor na to pitanje i svoj prijedlog rješenja kad nadležni državni organ zatraži naše mišljenje o tom pitanju, s tim što ćemo insistirati da u Zakon o vjerskim zajednicama obnovljena CPC bude ugrađena kao tradicionalna crkva.

ANALITIKA: Da li možda država zazire od donošenja novog zakona o vjerskim zajednicama zbog rješavanja teških, komplikovanih svojinskih pitanja, konkretno – vlasništva nad crkvenom imovinom u Crnoj Gori?

Mitropolit MIHAILO: Sigurno je da zazire jer je to veoma složeno pitanje kako smo to i u prethodnim odgovorima kazali, a u stvari - veoma je prosto i jednostavno pitanje koje su postojeće društvene, političke i ideološke prilike zakomplikovale što je i u interesu nekome i zato se sporo rješava. Pitanje rješavanja vlasništva crkvene imovine u Crnoj Gori i ostala vezana za crkvenu problematiku, po svojoj najdubljoj suštini su egzistencijalna pitanja države Crne Gore i uslov njenog budućeg opstanka.

ANALITIKA: Nedavno je Sud u Strazburu osporio pravo SPC na imovinu dijela crkava u Crnoj Gori. Kako tumačite tu sudsku odluku, ima li ona reperkusije na buduća dešavanja u Crnoj Gori?

Mitropolit MIHAILO: Ta odluka je donesena na osnovu postojećih zakona, ali pravo rješenje podrazumijeva donošenje crnogorskih zakona i o restituciji imovine i o vjerskim zajednicama. Bez toga Sud u Strazburu nije upoznat i nije ulazio u istorijska i postojeća stvarna prava CPC. Sigurno je da ta sudska odluka u Strazburu ima reperkusije na buduća dešavanja u Crnoj Gori.

ANALITIKA: Mitropolit SPC Amfilohije boravio je sredinom prošle godine u Argentini tri mjeseca da bi se izborio za poziciju srpske crkve među crnogorskim iseljenicima. Na drugoj strani, čini se da crnogorska država nema snage, možda ni želje, da se bavi pitanjem velike crnogorske dijaspore u Latinskoj Americi. Da li će CPC planira neku akciju u Argentini?

Mitroplit MIHAILO: O suštini tog problema sam govorio djelimično u odgovoru na Vaše pitanje o nepostupanju državnih institucija Crne Gore. Vidite, dok crnogorska država smatra da je dovoljno ubjeđenje Crnogoraca u Crnoj Gori i Argentini o svom crnogorskom nacionalnom biću nezavisno od ideološko-političke indoktrinacije Crnogoraca - SPC i srpska diplomatska mreža ideološko-politički je aktivna u posrbljavanju Crnogoraca! Srpska ambasada u Argentini je ambasada i za Srbe i za Crnogorce sa čim je upoznata i crnogorska diplomatija, koja još nije preduzela prave mjere. U najskorije vrijeme mitropolit CPC sa našom delegacijom biće u pośeti crnogorskoj dijaspori u Argentini.

ANALITIKA: Intervju objavljujemo na dan Božića i zbog toga mi se čini prirodnim i pitanje o mirenju u Crnoj Gori. Vjerujete li da dvije pravoslavne crkve mogu da egzistiraju u miru u Crnoj Gori?

Mitropolit MIHAILO: Zna se da je Božić dan mira, ljubavi i dobre volje, ali očekujmo odgovor poslije Božića. Mir Božji! Ipak, razlikujemo „imperijalno jedinstvo“, „imperijalnu slogu“, „imperijalne podjele“ i „imperijalni mir" od opštehrišćanskog i pravoslavnog mira. Napominjem da ne postoje dvije pravoslavne crkve u Crnoj Gori, već samo CPC i Mitropolija crnogorsko-primorska SPC u Crnoj Gori koje do 1920.godine nikada nije bilo u crnogorskoj državi. CPC i srpska mitropolija u Crnoj Gori egzistiraju u „imperijalnom miru“ o čemu sam već govorio.

ANALITIKA: Ipak ću insistirati: da li ste nakon svih teških riječi, nakon svega što se dešavalo, Vi, kao mitroplit CPC, spremni na praštanje sveštenicima srpske crkve i da pružite ruku mitropolirtu Amfilohiju?

Mitroplit MIHAILO: Ostajem pri odgovoru ali dodajem da je prethodni uslov da srpska mitropolija u Crnoj Gori traži oproštaj od crnogorske države, CPC i crnogorskog naroda za nelegalno i nelegitimno prisajedinjenje CPC Srpskoj pravoslavnoj crkvi, negiranje i poništenje crnogorske države, naroda i nacije i ukidanje imena Crne Gore i Crnogoraca.

Draško ĐURANOVIĆ

 


NovoSaopštenjaMultimedijaUstrojstviDokumentaIstorijaLučindanKalendarBogoslovljeDrugi pišuCrkvena omladinaDijaspora

Copyright © 2010. Crnogorska pravoslavna crkva. Sva prava zašticena. Webmaster.
Sa blagoslovom Njegovog Blaženstva Arhiepiskopa Cetinjskog i Mitropolita Crnogorskog Mihaila.

 


Cetinjski Manastir

CRKVENI KALENDAR ZA 2024.
Januar Februar Mart
April Maj Jun
Jul Avgust Septembar
Oktobar Novembar Decembar
 

Loading
Najnovije vijesti  (sve vijesti)
Autor: J.P.
Postavljeno: 11. 07. 2016.

Zločince će Bog nagraditi po zaslugama

Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.

Više...   

Ustav CPC
Ustav Crnogorske pravoslavne crkve

Novi broj "Lučindana"

Lučindan br. 48

Nađite CPC na:


CPC on YouTube CPC on Scribd CPC on Face Book

Spoljni linkovi