« Ostali tekstovi
Autor: J.P.
Postavljeno: 17. 01. 2012.
Inspekcija da donese rješenje o zabrani radova u Rogamima
Punomoćnik Crkvenog odbora CPC za obnovu crkve u Gornjim Rogamima Nikola Belada kazao je agenciji MINA da je zatražio zabranu radova dok nadležni državni organi ne daju dozvole, saglasnosti ili konzervatorske uslove za izvođenje radova na crkvi.
Tu crkvu je 1859. godine sagradio sveštenik Tiodor Božarić.
Prema riječima Belade, "samozvani crkveni odbor, na čelu sa parohom Jovanom Radulovićem", počeo je sa izvođenjem radova na crkvi tako što su izvšene promjene na zvoniku, vratima, i dopremljen građevinski materijal i metalne konstrukcije.
Belada se obratio Ministarstvu održivog razvoja i turizma, odnosno Sekretarijatu za inspekcijski nadzor, od kojih je zatražio zabranu radova.
Ministarstvo je prijavu Belade proslijedilo Sekretarijatu za planiranje i uređenje prostora i zaštitu životne sredine Podgorica, odnosno glavnom inspektoru Jovanu Martinoviću, koji je u novembru prošle i u januaru ove godine obavio inspekcijski pregled.
„U zapisniku koji su mi dostavili, Sekretarijat je naveo da su prilikom inspekcijskog pregleda pored crkve naišli na građevinski materijal, daske i metalne konstrukcije, i da na crkvi nijesu zatekli nikog, što očigledno pokazuje da se na tom objektu izvode radovi“, rekao je Belada.
On je saopštio da se radovi izvode bez saglasnosti državnog organa, i bez konzervatorskih uslova, koje bi trebalo da obezbijedi Uprava za zaštitu kulturnih dobara
Crne Gore, odnosno bivši Zavod za zaštitu spomenika kulture.
Prema riječima Belade, potomak Tiodora Božarića Duško Božarić, podnio je u novembru Upravi za kulturnu baštinu na Cetinju, Inicijativu da se crkva stavi pod prethodnu zaštitu. "To znači da ona uživa sva prava kao da je spomenik kulture, ali dok se to konačno ne utvrdi ona se stavlja pod prethodnu zaštitu".
Belada smatra da istorijske, kulturne, arhitektonske i druge vrijednosti crkve, daju osnova da se ona shodno Zakonu o zaštiti kulturnih dobara stavi pod prethodnu zaštitu.
„Kako to da se baš u trenutku kada je pokrenuta inicijativa da se crkva stavi pod zaštitu države, na njoj obavljaju nelegalni radovi. Ovo je još jedna od inicijativa Srpske pravoslavne crkve i takvim nestručnim radovima narušiće se istorijske i ostale vrijednosti i crkva će izgubiti uslove da bude kandidovana da se stavi pod prethodnu zaštitu kao spomenik kulture“, poručio je Belada.
Crkveni Odbor, prema njegovim riječima, nema ništa protiv da se obavi obnova crkve, ali smatraju da to treba uraditi u skladu sa konzervatorskim uslovima i pravilima struke.