« Остали текстови
Аутор: J.P.
Постављено: 09. 06. 2016.
Podgoričko Tužilaštvo provjerava imovinu srpske crkve: I Ostrog pod lupom
Osnovna tužiteljka u Podgorici Jelena Protić, sudeći prema informacijama Pobjede, odlučila je da se pozabavi krivičnim prijavama potpredsjednika Mitropolitskog savjeta Crnogorske pravoslavne crkve Steva Vučinića, koje je podnio protiv NN osoba zbog nezakonitog upisa crkvene imovine na Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori, jer je hitnom urgencijom od Vučinića zatražila da joj dostavi dokumentaciju kojom raspolaže.
(Manastir Ostrog)
Vučinić je za Pobjedu potvrdio ovu informaciju i kazao da je tužiteljki dostavio sve „papire" koje ima i na osnovu kojih je Specijalnom tužilaštvu procesurao krivičnu prijavu protiv nepoznatih osoba zaposlenih u Upravi za nekretnine koje tereti za zloupotrebu službenog položaja.
Vučinić je proteklih godina podnio sijaset krivičnih prijava tužilaštvima u skoro svim crnogorskim gradovima zbog nezakonitog prepisa crkvene imovine na SPC, a do sada je reagovalo jedino nikšićko tužilaštvo koje je prijavu odbacilo, ali ne zbog toga što su utvrdili da krivično djelo ne postoji, već zbog apsolutne zastare krivičnog djela za koje Vučinić tereti NN službenike filijale Uprave za nekretnine u Nikšiću. Ostala tužilaštva, za sada, ćute.
Nije se oglasilo ni Specijalno tužilaštvo kojem je Vučinić još prošle godine podnio krivičnu prijavu, takođe protiv NN službenika Uprave za nekretnine, filijale u Danilovgradu, zbog zloupotrebe službenog položaja, jer je utvrđeno da su u „katastru nepokretnosti za ovu opštinu većina crkava, oba manastira i većina grobalja, suprotno zakonskim odredbama, upisani na Mitropoliju crnogorsko-primorsku kao dio Srpske pravoslavne crkve“.
"Crnogorska pravoslavna crkva ima interes i pravo da drži vjerske obrede u crkvama i na grobljima kada od nje to traže mještani vjernici. Međutim, u tom svom pravu CPC je onemogućena zbog činjenice da su crkve i groblja upisana na Srpsku pravoslavnu crkvu, odnosno njenu filijalu u Crnoj Gori, eparhiju koja sebe naziva pravoslavna Mitropolija crnogorsko-primorska. Ova eparhija se zahvaljujući tom nezakonitom upisu ponaša kao vlasnik ove imovine, iako ona nikada nije bila svojina cetinjske Mitropolije, a još manje Srpske pravoslavne crkve ili njene filijale", navodi se u Vučinićevoj prijavi.
On je ukazao na odredbe Zakona o grobljima koji u članu 2 propisuje da je groblje komunalni objekat kojim upravlja opštinska skupština ili mjesna zajednica.
"Zato ostaje nerazjašnjeno pitanje kako i na osnovu čega su službena lica došla do zaključka da su seoska groblja vlasništvo Srpske pravoslavne crkve", piše u prijavi.
On je ukazao i na činjenicu da su listovi nepokretnosti, u znatnom broju slučajeva, nerazgovjetni, a kao vlasnik pojavljuje se nepoznato pravno lice imenovano kao srpski pravoslavni manastir Ostrog.
"Zato se iz njih, u pojedinim slučajevima, teško može utvrditi ko je vlasnik. Takođe, u njima je kao osnov sticanja vlasništva Beogradske patrijaršije upisan takozvani pravni propis ili odluka državnog organa. I pored najbolje volje, nijesmo bili u mogućnosti da pronađemo odluku ili propis na koje se pozivate u listovima nepokretnosti, pa smo zaključili da takva odluka ne postoji niti je nadležni organ donio propis koji uređuje ovu pravnu materiju", piše u prijavi.
Vučinić naglašava da cetinjska Mitropolija nikada nije bila vlasnik crkava i manastira, te da je članom 129 stav 1 Ustava za Knjaževinu Crnu Goru bilo propisano da „Mitropoliji crnogorskoj pripada unutrašnja uprava istočno-pravoslavne crkve", a što znači, navodi on, da ona nije bila nosilac prava svojine nad crkvama i manastirima. Podsjeća da su svaka crkva i svaki manastir po zakonima Knjaževine, odnosno Kraljevine Crne Gore, bili posebno pravno lice.
"Na temelju, kako propisa svetovne vlasti u Knjaževini Crnoj Gori, tako i crkvenih, proizilazi da su u Knjaževini odnosno Kraljevini Crnoj Gori crkve i manastiri bili posebna pravna lica nad kojima Mitropolija nije imala vlasničke kompetencije", piše u Vučinićevoj prijavi.
On je upozorio tužioce da crkve i manastiri u danilovgradskoj opštini sve do 2007. godine nijesu bili upisani na Srpsku crkvu.
"Bez pravnog osnova, neutvrđenih datuma, ali nakon 2007. godine, suprotno Zakonu o državnom premjeru i katastru nepokretnosti NN službeno lice u Upravi za nekretnine Područna jedinica Danilovgrad je protivpravno upisalo na Mitropoliju crnogorsko-primorsku, u više posjedovnih listova, ukupno 1.634.664 metara kvadratnih livada, šuma i pašnjaka, manastire Ostrog i Zdrebanik i 25 crkava i crkvenih objekata i na taj način istoj pribavila imovinsku korist neprocjenjive vrijednosti, ali svakako više od 30.000 eura", piše u prijavi, a kao dokaz Vučinić je dostavio listove nepokretnosti.
Bez odgovora
Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković, kao i glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, za sada, ćute o prijavama u slučaju crkvene imovine. Stanković nije odgovorio na pitanje Pobjede da li će Tužilaštvo, eventualno, po službenoj dužnosti istražiti pod kojim se okolnostima Srpska crkva domogla imovine na teritoriji opštine, s obzirom na činjenicu da je vještak utvrdio da je prepis nezakonit i da nema dokumentacije.
Ni Katnić se nije oglašavao povodom dokumentacije koju mu je dostavio Stevo Vučinić, a koja svjedoči o nezakonitom upisu na Srpsku crkvu ogromne imovine na teritoriji čitave države.
(Pobjeda/CdM)