Vaš WEB preglednik je zastario i možda neće prikazati valjano sadržaje ove stranice (ZATVORI)

Pocetna

web dizajn crna gora
 
- званични сајт -
english  †  latinica  †  контакт

- Агенцијске вијести -

« Остали текстови

Аутор: J.P.
Постављено: 15. 09. 2015.

Bez incidenata i bez pravog dijaloga

 

Bez incidenata i bez pravog dijaloga

 

 

PODGORICA – Završni okrugli sto u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti organizovan je u ponedjeljak u Podgorici uz jake policijske mjere obezbjeđenja. Učesnici javne rasprave, predstavnici države, crkava i vjerskih zajednica, nijesu u diskusijama odmakli od ranije saopštenih, dijametralno suprotstavljenih stavova o Nactu zakona - da bi ga trebalo povući iz procedure zbog pravne nedostatnosti, odnosno da je taj dokument jedan od temeljnih pravnih akata savremene Crne Gore.

 

Prvi put

U Podgorici su izostali incidenti kakvi su viđeni na prethodnim okruglim stolovima u Bijelom Polju i Kotoru, ali ne i organizovana masa vjernika, sveštenstva i sestrinstva Srpske pravoslavne crkve, koja je zajedno sa ostalim zainteresovanim građanima ostala van policijskih barikada, jer su na javnu raspravu mogli da uđu samo oni sa spiska pozvanih.

Jedinstvenost okruglog stola u Podgorici je i u tome što su na istom mjestu i u isto vrijeme prvi put zajedno bili predstavnici Srpske i Crnogorske pravoslavne crkve. Osim njih, pozivu Ministarstva za ljudska i manjinska prava odazvali su se predstavnici Jevrejske i Islamske vjerske zajednice, Katoličke crkve, manjih hrišćanskih zajednica registrovanih u Crnoj Gori, ali i političkih partija, ministarstava i nevladinih organizacija. Gotovo svi učesnici okruglog stola negodovali su zbog loše organizacije, odnosno nejasnih procedura o tome koliko izlaganja mogu trajati i o pravu na repliku. Ministarstvu je prigovoreno i da su predstavnici države potrošili gotovo dva sata za upoznavanje učesnika okruglog stola sa tekstom Nacrta zakona, iako su svi pozvani već znali njegov sadržaj. Za dio učesnika problematična je bila izjava predstavnika Ministarstva da je ovo posljednji okrugli sto, na šta je iz tog resora odgovoreno da su ti skupovi samo dio javne rasprave koja je počela 3. avgusta i da građani još mogu dostavljati sugestije. Nije, međutim, saopšteno hoće li biti ponovo organizovani odgođeni okrugli stolovi u Bijelom Polju i Kotoru.  

 

Smjena ministra

Funkcioner Demokratskog fronta Milutin Đukanović negodovao je na početku skupa što je veliki broj građana uskraćen da učestvuje u javnoj raspravi, koja zbog toga, kako on smatra, nije trebalo da bude održana. On je optužio ministra za ljudska i manjinska prava Suada Numanovića da „sije razdor“.

- Vi provocirate građane Crne Gore. Zapamtite nešto, gospodine Numanoviću, 27. septembar će za vas biti 27. mart. Zbog vašeg nekorektnog ponašanja neću prisustvovati ovom skupu - rekao Đukanović i napustio okrugli sto.

Poslanica Socijalističke narodne partije Snežana Jonica kazala je da su građanima koji nijesu mogli prisustvovati raspravi grubo prekršena ljudska prava, navodeći da će ta stranka pripremiti i ubrzo proslijediti drugim poslaničkim klubovima interpelaciju o radu Vlade u oblasti ljudskih prava i tražiti smjenu ministra  Suada Numanovića. Ona je rekla da će SNP tražiti da se utvrdi ko je dao nalog policiji da legitimiše građane koji su željeli da uđu na javnu raspravu. Jonica je kazala i da je Nacrt „brutalan udar na status i imovinu tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica“, navodeći da država njime postaje „otimač imovine“, a da još nije ušla u proces restitucije nacionalizovane crkvene i vakufske imovine.   

- Numanović poslije naše inicijative neće još dugo biti ministar - rekla je Jonica.

Numanović je odgovorio da ga ne iznenađuje njen stav.

- Samo nađite političke partnere koji će to da vam podrže – dodao je ministar. 

On je negirao da država otima imovinu crkvama i vjerskim zajednicama, pojašnjavajući da će svakome ko u skladu sa zakonom dokaže da je imovina njegova ona to i ostati.  

Numanović je kazao da je vrijeme da zakon o slobodi vjeroispovijesti bude donešen, navodeći da njegovo usvajanje podrazumijeva promjenu 35 postojećih zakona kako bi se ova oblast adekvatno regulisala.

 

Standardi

On je rekao da je Ministarstvo pri izradi zakona vodilo računa o evropskim standardima i crnogorskim specifičnostima.

- Nacrtom želimo da obezbijedimo najpovoljniji ambijent za nesmetano duhovničko djelovanje vjerskih zajednica, ali i da se na najbolji način urede njihovi odnosi s državom Crnom Gorom i definiše njihova pozicija – kazao je on, dodajući da su „uređenju ovog pitanja“ pristupili bez ikakvih političkih ili ideoloških predrasuda i namjera.

Odredbe Nacrta, kako je dodao, kojima se onemogućava narušavanje vjerskog sklada i političkog djelovanja odnose se na sve priznate vjerske zajednice u Crnoj Gori, a ne samo na one koje „najčešće izlaze iz okvira svog vjerskog i duhovničkog djelovanja“.

- Predloženim rješenjima zabranjuje se ono što i same vjerske zajednice svojim kanonima zabranjuju, a to je učestvovanje u državnim poslovima i političkom životu – naveo je Numanović.

Istoričar Živko Andrijević rekao je da Nacrt zakona predstavlja jedan od temeljnih pravnih akata savremene Crne Gore, koji u najvećoj mjeri slijedi tradicionalni istorijski hod „na koji smo svi ponosni“, a vjerske zajednice nijesu dosad imale primjedbi.

- Nacrt pravi drastičan otklon od pokroviteljske uloge države nad vjerskim zajednicama – rekao je on, dodajući da taj dokument garantuje jednakost vjerskih zajednica, što je do sada bio najveći problem.

Andrijašević je naveo da je „poželjno da se poklapa konfiguracija između vjerskih zajednica i crnogorske države“ i to ne samo zbog toga što na takav način vjerske zajednice uvažavaju državu čiji su dio.

 

Odbrana javnosti

Član radne grupe za izradu Nacrta Srđan Spaić naveo je da je taj pravni tekst u najvećoj mjeri utemeljen na međunarodnim standardima i praksi.

- Uvjereni smo da smo poštovali te standarde, kao i sve specifičnosti ove sredine – kazao je on, pojašnjavajući da je naziv Nacrta upodobljen sa materijom koja se njime uređuje, a to je sloboda vjeroispovijesti.

On je rekao da ne može biti govora o državnoj crkvi, o čemu se u javnosti spekulisalo, jer bi to značilo kršenje ustavnog određenja o odvojenosti države i crkve.

Predsjednik Pravnog savjeta SPC Velibor Džomić rekao je da je Mitropolija napisala primjedbe na neustavni Nacrt zakona na 80 strana.

- Ovaj Nacrt je nastao kao da Crna Gora nema pravni poredak, ratifikovane međunarodne dokumente, Ustav, važeće zakone – kazao je Džomić, dodajući da se Nacrtom uvodi ukidanje pravnog subjektiviteta svih vjerskih zajednica u Crnoj Gori, odnosno čini njihovo „pravno ubistvo“.

On je naveo da je predlagač „vaskrsao“ takozvani „kancer paragraf“ kojim se zabranjuje političko djelovanje vjerskih zajednica i podsjetio da je prema Ustavu Crne Gore političko organizovanje zabranjeno samo u državnim organima.

- S kojim pravom vi pravite dokument koji je protivan Ustavu i direktno zadire u lična i politička prava državljana. Pominjete mitropolita Amfilohija danima. S kojim pravom neko izražava ambiciju da punoljetnom državljaninu Crne Gore, koji ima sve uslove da ostvari aktivno i pasivno biračko pravo, ograničite političko pravo koje mu pripada prema Ustavu – naveo je Džomić.

 

Besmislene norme

Advokat Dragan Šoć smatra da se Nacrtom zakona „potpuno uništava“ vjerska autonomija, dok su pojedine njegove norme „besmislene i uvredljive“ za crkve i vjerske zajednice.   

- Posebna ,,ljepota“ ovoga zakona, koji će ostati upamćen, jeste nova nacionalizacija u 21. vijeku, a još nijesmo izašli iz nacionalizacije koju su komunisti sprovodili od 1945. pa na dalje. Još država nije ispunila obavezu da donese posebni zakon o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama. Umjesto toga ona i to malo imovine što im je ostalo uzima – rekao je on.

Šoć smatra da Vlada neće „izgubiti obraz“ ako povuče Nacrt iz procedure, a još manje ako u njegovu izradu uključi predstavnike crkava i vjerskih zajednica, kao i eksperte.

Predstavnik Crnogorske pravoslavne crkve Nikola Belada rekao je da svaka država mora regulisati odnose sa crkvom, kao i da u toj vjerskoj zajednici u načelu prihvataju Nacrt.

- Onaj ko ga je pisao, ruke mu se pozlatile. Ima tehničke, ali ne suštinske greške - rekao je Belada, podsjećajući kako je „osnovni princip u Evropi jednak status svih vjerskih zajednica“.

Stevo Vučinić iz CPC kazao je da je dobro što je Nacrtom zabranjeno političko djelovanje vjerskih zajednica, kao i ono koje je usmjereno protiv drugih vjerskih zajednica i vjeroispovijesti. Pozdravljaju i to što je zabranjeno raspirivanje mržnje.

- Članovima 52 i 53 napokon će biti razriješen pokušaj SPC da dođe do imovine koja je bila u vlasništvu sela i bratstava u Crnoj Gori – kazao je on.   

Predstavnik Islamske zajednice Fuad Čekić rekao je da bi zakon trebalo da se zove sloboda vjere, crkava i vjerskih zajednica, a trebalo bi da uključuje pravo vjernika na ishranu i posebnost u oblačenju. On je naveo da su odredbe o zabrani političkog djelovanja veoma opasne, jer bi se mogle „previše široko tumačiti“.

Predsjednik Jevrejske zajednice Jaša Alfandari je kazao da je zakon prihvatljiv za tu vjersku organizaciju, uz dvije primjedbe koje se odnose na vjeronauku i na to da vjerske zajednice ne bi trebalo da budu tretirane po veličini i broju vjernika, nego jednako.

 

 

Mihailo: Dobro je što su došli redstavnici SPC

Mitropolit Mihailo i delegacija CPC stigli su na okrugli sto nakon ostalih učesnika. Prema saznanjima Pobjede, Mihailo je u staru zgradu Vlade ušao na sporedni ulaz oko devet sati ujutro. U toku okruglog stola iza njegovih leđa stajalo je privatno i policijsko obezbjeđenje. On je rekao da je dobro što je okrugli sto konačno održan i što njemu prisustvuju i predstavnici SPC, jer ranije „nijesu prihvatali kontakte, ali sada su uvidjeli da ih mora biti, što je dobro“.  Mitropolit se nada da će Crna Gora nakon javne rasprave dobiti dobar zakon.

- Svaka crkva ima svoje pravo, svaka vjerska zajednica. Moramo da znamo da su tri velike relegije - judaizam, hrišćanstvo i islam. Da ne bi jevrejstva, ne bi bilo hrišćanstva, a da ne bi hrišćanstva, ne bi bilo islama, a da ne bi svega ovoga mi bismo bili mnogobošci - rekao je mitropolit Mihailo.

Dok je govorio mitropolit Mihailo predstavnici SPC napustili su salu.

 

Crnogorci crni vuci, nit ste Srbi nit ste Turci...“

 

Nekoliko stotina građana okupilo se na bulevaru ispred stare zgrade Vlade pred početak javne rasprave. Skup je protekao bez incidenata, ali uz povremene uvredljive povike na račun vlasti i Crnogorske pravoslavne crkve. Među okupljenima bio je znatan broj sveštenih lica i pristalica Srpske pravoslavne crkve, koji su negodovali jer im nije dopušteno da uđu na javnu raspravu.

Paroh podgorički SPC Velibor Džomić dočekan je aplauzima i povicima podrške. Za razliku od njega, poslaniku DPS-a Zoranu Jeliću, koji je nešto kasnije ušao u staru zgradu Vlade, upućene su uvrede. Okupljeni su mu skandirali „lopove“ i „ti i žena ste pokrali Crnu Goru“. Ubrzo zatim čulo se i „Crnogorci crni vuci, nit ste Srbi nit ste Turci...“.

Okupljeni su, uprkos jakom suncu, stajali na bulevaru sat i po nakon početka rasprave, poslije čega su se svi otišli put Hrama Hristovog vaskrsenja. U Hramu su se poklonili i cjelivali ikonu, a masa se poslije toga razišla. Ubrzo je i pušten saobraćaj na bulevaru ispred stare zgrade Vlade.         (Iv. P.)

 

Jare i pare

Potpredsjednik Bošnjačke stranke Suljo Mustafić kazao je da Nacrt u predloženoj formi nije prihvatljiv za većinu vjerskih zajednica, ali da to ne znači da se on ne može doraditi i upodobiti njihovim i potrebama države.

On smatra da bi zakon trebalo da prepoznaje tradicionalne vjerske zajednice, a da je član Nacrta kojim se zabranjuje političko djelovanje besmislen. Mustafić je, govoreći o odredbama koje se odnose na imovinu vjerskih zajednica, rekao da se želi steći dojam da je restitucija završena.

- Ne mogu da vjerujem da neko želi novim podržavljenjem da zaboravi ono što je oteto u prethodnom periodu. Svi objekti u vlasništvu Islamske zajednice su vakufi, nijedan nije gradila država – naveo je Mustafić.

Obrad Stanišić iz Demokratske partije socijalista smatra da je održavanje okruglog stola veliki demokratski iskorak Crne Gore i doprinos njenoj multietničnosti i multikonfesionalnosti. On je rekao da je „neko“ pokušao da ispolitizuje javnu raspravu i predstavi Nacrt kao gotov zakon, pozdravljajući poziv SPC vjernicima i sveštenstvu da podrže održavanje okruglog stola. Govoreći o zabrani političkog djelovanja vjerskim licima, on je kazao da se ne može biti i vjerski poglavar i baviti se politikom.

– Ne može i jare i pare – dodao je on.    

 

(Dejan Lučić /Pobjeda)

(Foto: RTCG)



 


НовоСаопштењаМултиедијаУстројствоДокументаИсторијаЛучинданКалендарБогословљеДруги пишуЦрквена омладинаДијаспора

Copyright © 2010. Crnogorska pravoslavna crkva. Sva prava zašticena. Webmaster.
Sa blagoslovom Njegovog Blaženstva Arhiepiskopa Cetinjskog i Mitropolita Crnogorskog Mihaila.

 


Cetinjski Manastir

ЦРКВЕНИ КАЛЕНДАР ЗА 2025.
Јануар Фебруар Март
Април Мај Јун
Јул Август Септембар
Октобар Новембар Децембар
 

Loading
Најновије вијести  (све вијести)
Аутор: J.P.
Постављено: 11. 07. 2016.

Zločince će Bog nagraditi po zaslugama

Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.

Више...   

Устав ЦПЦ
Устав Црногорске православне цркве

Нови број "Лучиндана"

Лучиндан бр. 48

Нађите ЦПЦ на:


CPC on YouTube CPC on Scribd CPC on Face Book

Спољни линкови