Vaš WEB preglednik je zastario i možda neće prikazati valjano sadržaje ove stranice (ZATVORI)

Pocetna

web dizajn crna gora
 
- званични сајт -
english  †  latinica  †  контакт

- Агенцијске вијести -

« Остали текстови

Аутор: J.P.
Постављено: 15. 05. 2013.

Prof.Dr Blagota Mitrić: DOVOLJNO BI BILO POŠTOVATI USTAV

Ustav Crne Gore usvojen 2007. godine garantuje svim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori ravnppravnost u vršenju vjerskih obreda i poslova. Ova norma čista je utopija i ja predlažem da CPC krene od ove norme i traži od države poštovanje Ustava. Time bi sve nepravde i "krive drine bile ispravljene"; naglasio je prof. dr Blagota Mitrić.

Osvrćući se na Ustav Knjaževine Crne Gore iz   1905. godine, koji normira  autokefalnost Crnogorske crkve, profesor Mitrić je naglasio da je pitanje njene stvarne autokefalnosti prilično diskutabilno  i predmet je mnogih istoriografskih rasprava.

“Mišljenja o ovovm pitanju idu od onih zastupaju autokefalnost Crnogorske crkve, do onih koji je  osporavaju, I danas se mnogo koristi u političke svrhe, u međusobnoj borbi  pojedinih partija u prvom redu u Crnoj Gori, a zatim i šire.

 Cetinjska mitropolija je, nakon što je samostalnost Pećkoj patrijaršiji oduzeta od strane turskog sultana u 18 vijeku, CPC je  postala je autokefalna, nezavisna od bilo kakve više crkvene vlasti.Mnogi istoričari i upućenici u istoriju CPC tvrde da joj je Ruska crkva prva priznala autokefalnost, i taj fakat prezentirala u svom Katalogu iz 1851.godine“.

Mitrić je kazao da suprotna mišljenja potiču od stava da hirotonija episkopa od svojih episkopa čini suštinu autokefalije, a gdje nema ovog jezgra, nema svojega episkopata, tako nema ni autokefalije. S druge strane autori koji zastupaju ideju autokefalnosti CPC tvrde da ona „Tomos“ (akt kojim se jednoj crkvi daje autokefalnost) nije ni tražila.

- CPC je imala posebne odlike koje izviru upravo iz posebnog položaja crnogorske države smještene na jednom raskršću, izloženom raznim političkim, kulturnim i vjerskim uticajima. Njeni mitropoliti bili su istovremeno  i političke vođe. Crnogogorski narod nikad nije dozvolio da mu mitropolite i državnike natura neko drugi, niti pak da na te položaje može doćii neko sa strane. Ovo pravilo nije prekinuto ni onda kada vladika više nije bio svjetovni vladart, kao ni kada je utokefalnost CPC obnovljena prije nešto više od dvije decenije, zaključuje Mitrić.

Mitrić je takođe naglasio da je  Knjaz Nikola Ustavom iz 1905. godine  normirao CPC kao autokefalnu „da bi na taj način ujednačio pretenzije obje dinastije za prijesto eventualne buduće države“, kao i zbog toga što je „još tada razmišljao o proglašenju Crne Gore za Kraljevinu, pa se  pripremao za taj momenat uzimajući u obzir koliko je crkvena nezavisnost značajna, i koliki je značaj na državnu politiku imala“, rekao je Blagota Mitrić .

 Potreba donošenja novog zakona o vjerskim organizacijama u Crnoj Gori nameće se ne samo zbog toga što je važeći zakon iz perioda socijal-komunizma, već I zbog  velikog broja problema koji opterećuju vjerske zajednice u Crnoj Gori, a time i ukupnu društvenu zajednicu, kazao je dr Branislav Radulović naglašavajući da je donošenje novog zakona o vjerskim zajednicama planirano za treći kvartal ove godine.

Radulović je dodao da  je „činjenica je da jedna od najvećih vjerskih zajednica, SPC nema regulisan status pravnog lica u Crnoj Gori, problem svojinskih odnosa, potreba konstantnog negiranja prava na drugačiji religijski pogled i konačno činjenica da je država dužna urediti odgovarajućoi pravni okvir, dodatno aktuelizuje ovo pitanje.

Veliki broj sveštenstva nema crnogorsko državljanstvo, i na njih se ne primjenjuju zakoni koji uređuju pitanja zapošljavanja i rada stranaca, registracije prebivališta i boravišta, doprinosa. Država takođe nije uredila pitanje ubiranja poreza od privredne aktivnosti crkve, a pri tom je SPC jedan od najvećih posjednika zemljišta i objekata u Crnoj Gori, sa vidnom privrednom i preduzetničkom aktivnošću”, rekao je Radulović..

Borislav Cimeša je u svom obraćanju govorio o istorijsko pravnim argumentima za nastavak djelovanja autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve u nezavisnoj državi Crnoj Gori.

- Crkvu prije svega moramo posmatrati kao božansku ustanovu da bi tek onda došli do njenog državnog statusa. U državi postoji ravnopravnost građana, ali nigdje ne može postojati ravnopravnost matične crkve koja gradi svoju državu, narod itd, učestvuje u njihovoj konstituciji i dijela crkve druge države koja se nalazi na teritoriji matične države, smatra Cimeša.

On je naglasio da je „CPC bila, jeste i biće autokefalna“.

- Ona je jednom za stalno dobila autokefalnost. Kao što u hrišćanstvu postoji krštenje samo jednom, tako crkve se jednom za sva vremena proglašavaju autokefalnim, kazao je Cimeša na Naučnoj tribini o položaju CPC.

 

 

 

 


НовоСаопштењаМултиедијаУстројствоДокументаИсторијаЛучинданКалендарБогословљеДруги пишуЦрквена омладинаДијаспора

Copyright © 2010. Crnogorska pravoslavna crkva. Sva prava zašticena. Webmaster.
Sa blagoslovom Njegovog Blaženstva Arhiepiskopa Cetinjskog i Mitropolita Crnogorskog Mihaila.

 


Cetinjski Manastir

ЦРКВЕНИ КАЛЕНДАР ЗА 2025.
Јануар Фебруар Март
Април Мај Јун
Јул Август Септембар
Октобар Новембар Децембар
 

Loading
Најновије вијести  (све вијести)
Аутор: J.P.
Постављено: 11. 07. 2016.

Zločince će Bog nagraditi po zaslugama

Mitropolit Mihailo poslao je gradonačelniku Srebrenice i Reisu Islamske zajednoce BiH pismo koje će biti javno pročitano u Potočarima, na obilježavanju 21 godine od stradanja civila u Srebrenici.

Више...   

Устав ЦПЦ
Устав Црногорске православне цркве

Нови број "Лучиндана"

Лучиндан бр. 48

Нађите ЦПЦ на:


CPC on YouTube CPC on Scribd CPC on Face Book

Спољни линкови