« Остали текстови
Аутор: J.P.
Постављено: 12. 01. 2013.
Vlada je spremna da potpiše ugovor sa pravoslavnom crkvom, slijedi usvajanje zakona o vjerskim zajednicama
Ove godine je dvije decenije od kada je obnovljena Crnogorska pravoslavna crkva na Cetinju, ali se položaj te institucije gotovo nije promijenio od tog dana. Mitropolit Mihailo iz godine u godinu šalje iste poruke i poziva državu da konačno riješi status Crnogorske pravoslavne crkve, odnosno pitanje crkvene imovine. Ako znamo da biti nacija znači imati državu, ali i svoju postojanu vjersku instituciju. Onda se nameće pitanje što država Crna Gora čeka.
Zvezdan Folić podsjeća kakav je bio položaj CPC kroz istoriju ističući da je CPC usaglašeno djelovala sa ključnim državnim stremljenjima: „Granice CPC poklapale su se sa državnim gradnicama Crne Gore, preko ustavnih paragrafa pored ostalog, konstatovano je da je Crnogorska crkva autokefalna i da ona ne zavisi od bilo koje strane ckrve", kaže istoričar Zvezdan Folić.
Svi nesporazumi u Crnoj Gori dolaze zbog tvrdoglavog odbijanja činjenice da je CPC bila autokefalna, smatra Rajko Cerović i nada se skorom rješenju ovog spora, jer ne može, smatra Cerović, SPC zauzimati naše sakralne objekte, Cetinjski manastir koji je muzej crnogorske državnosti.
"Zamislite ako bi to ostalo SPC- u a računam da će se za dvije ili pet godina konačno razrješiti taj spor, onda mi nemamo potrebe ni za državom ni za vladom ni za skupštinom, možemo svu vlast da predamo Amfilohiju, a on će nas vjerovatno pripojiti Timočkoj krajini ili nekom sprskom entitetu", kaže Cerović.
Ključevi ovog bolnog spora su kod države, svjesni rekli bi činjenice da je ovo važno identitetsko pitanje i da čemu je vrijeme tome je i vakat . Vlada je u 2013. Spremna:
“Da sa pravoslavnom vjerskom zajednicom potpišemo takav jedan ugovor kao i sa ostalim vjerskim zajednicama. Taj ugovor bi olakšao izradu ovog zakona jer ipak iz zakona sve proističe i pravni položaj vjerskih zajednica i imovinski status”, kaže Suad Numanović, ministar za ljudska i manjinska prava.
Velibor Džomić,pravni zastupnik Mitropolije Crnogorsko-primorske, kaže da treba donijeti zakon u skladu sa evropskim standardima: “Mislim da je vrijeme da Crna Gora zaista dobije moderan Evropski zakon o pravnom položaju crkva evropskih zajednica koji je ubaštinjen na Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima. Mi nismo protiv ugovornog rešavanja odnosa, ali smo bili protiv selektivnog ili parcijalnog rešavanja ugovornih odnosa države sa zajednicama", kaže Džomić. Karte su na stolu, čeka se epilog u interesu svih je da se ugovor potpiše, ali I što prije donese zakon o vjerskim zajednicama. Tako će biti zatvoreno još jedno identitetsko pitanje koje Crnu Goru potvđruje kao državu.