« Остали текстови
Аутор: J.P.
Постављено: 14. 06. 2012.
EK da pomogne rješavanje pitanja CPC
Predstavnici CPC predali su danas Delegaciji EU u Podgorici pismo mitropolita Mihaila u kojem navode da se CPC i njeni vjernici decenijama suočavaju sa diskriminacijom po vjerskoj osnovi i ugrožavanjem prava na ispovijedanje vjere.
"Djelovi državne administracije, združeni s klirom Beogradske patrijaršije, sredstvima državne i paradržavne sile ometaju nam i pravo službe i pravo ispovijednja vjere u našim crkvenim objektima. Apelacije i molbe koje je CPC godinama upućivala najvišim državnim adresama, da posreduju u rješavanju tog i cjelokupnog crnogorskog crkvenog pitanja bile su uzaludne.
Beogradska patrijaršija je posredstvom službenika Uprave za nekretnine od 1996. do 2006. godine nezakonito upisala u vlasništvo 12 kvadratnih kilometara livada, šuma i pašnjaka, izvjestan broj crkava od ukupno 571 i nekolika manastira od ukupno 60. Ukupna vrijednost crkvenog zemljišta, samo u posjedu primorskih manastira i crkava, koje je nedavno ispisano sa države i plemena Paštovića i upisano na Srpsku crkvu procjenjuje se na oko miljardu eura.
Skupština Crne Gore ćuti o našoj inicijativi, koja je podnijeta 2007. godine, a koju je podržalo šest hiljada građana, o poništenju akta jugoslovenskog kralja Aleksandara Karađorđevića iz 1920. godine o ujedinjenju crkava kojim je CPC anektirana Srpskoj crkvi.
Skupština odbija da zakonskim aktom riješi pravni status uzurpirane pokretne i nepokretne crkvne baštine, u korist sopstvene države, koja je i bila njen donedavni vlasnik. Uprava za nekretnine, skoro dvije decenije, toleriše nezakonite upise crkvene imovine na Beogradsku patrijaršiju, koja je donedavno sva bila u državnom vlasništvu.
Upravni sud se koristi svim pravnim instrumentima da ospori, onemogući i diskriminiše sopstvenu državu u vezi vlasništva nad sakralnom baštinom. Policija odbija da naše svještenstvo uvede i zaštiti dok služi, čak i u crkvama koje nijesu upisane na Srpsku crkvu. Državni tužilac ne pokreće postupak pritiv lica koja zloupotrebljavaju crkvenu imovinu, bilo upisom na sebe bilo njenom prodajom.
A zaštitnik državne imovine odbija da je zaštiti u korist države. Dok Zavod za zaštitu spomenika kulture dozvoljava da se naša sakralna kulturna baština, koja je naša povjesna memorija, arhitektonski reinterpretira na način koji poništava sve posebnosti koje svjedoče nas i naše postojanje.
CPC je suočena sa činjenicom da djelovi crnogorske državne administracije – očito, korumpirani sredstvima koja Beogradska patrijaršija stiče koristeći se našim svetinjama i prodajom crkvenih nepokretnosti, uglavnom, na primorju pokazuju prezir prema svim njenim građanskim pravima u pitanju vjeroispovijedanja.
CPC je nemoćna da sama, bez posredovanja državne administracije, riješi svoj problem i svjesni da političke partije ne pokazuju volju i interes da se pitanje CPC pravedno riješi i njenim vjernicima obezbijede ista prava kao i drugim građanima.
Molimo Vas da o ovome obavijestite EK i predložite joj da podstakne vlast u Crnoj Gori da, shodno svojim ustavnim obavezama, kao i obavezi da ispravi vlastite propuste u ovoj stvari, posreduje da bi se ovo pitanje pravedno riješilo", navodi se u pismu Mitropolta Mihaila dostavljenom Mureru.