« Ostali tekstovi
Autor: J.P.
Postavljeno: 10. 07. 2012.
CPC Predlaže donošenje lex specialisa
Predastavnici redstavnici Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) predložili su predsjedniku države Filipu Vujanoviću donošenje lex specialisa, radi rješavanja pitanja restitucije imovine Crkve.
Istoričar Novak Adžić rekao je da bi se donošenjem lex specialisa vratilo stanje koje je postojalo do 1920. godine, „dok CPC nije ukinuta dekretom kralja Aleksandra Karađorđevića".
„CPC neće voditi sudske postupke o restituciji svoje imovine, već je predložila da se to riješi na nivou države donošenjem lex specialisa", kazao je Adžić novinarima nakon sastanka delegacije CPC sa Vujanovićem. Adžić smatra da crnogorska država treba da poništi taj akt Karađorđevića, jer je, kako je kazao, ukidanjem CPC počeo proces oduzimanje njene imovine u korist Srpske pravoslavne crkve (SPC), „koja ima nezakonitu državinu, a nije nosilac prava svojina". „Sveštenstvu i vjernicima CPC moraju se otvoriti hramovi, da bi mitropolit slobodno vršio službu, da se ispoštuje pravo slobodnog ispovjedanje religije", rekao je Adžić
Mitropolit CPC Mihailo rekao je da je djelimično zadovoljan sastankom i da je cilj posjete bio „da se povede više računa o CPC".„Mislim da je razgovor bio koristan. CPC je stvarala državu, a ne neka druga crkva koja je pristuna u Crnoj Gori", kazao je on.
Mihailo je rekao da ne vjeruje da će proći inicijativa Srpske pravoslavne crkve o obnovi Njegoševe kapele na Lovćenu
Književnik Novak Kilibarda smatra da je čudno da crnogorska država ne sagledava, kako je rekao, istinu da mitropolit SPC Amfilohije djeluje svim sredstvima da se poništi svaka prepoznatljivost Crne Gore.„Sve crkve koje je Amfilohije podigao u Crnoj Gori, nijesu u stilu tipične crnogorske crkve nego u moravsko-resavskom", kazao je Kilibarda.
On je prenio da je da je Vujanović rekao da nije u mogućnosti da rješava zahtjeve CPC, „već se oni moraju rješavati drugim putem". „Dobro je što je predsjednik države primio delegaciju CPC, i što će se poslati poruka da se mora nešto uraditi kako bi vjernik CPC mogao da uđe u crkvu i da se pomoli Bogu, a ne da na livadama mitropolit drži liturgiju, a nema pravo da uđe u Cetinjski manastir", precizirao je Kilibarda. Kilibarda je rekao da Vujanović nema ustavnih mogućnosti da rješava pitanja CPC, navodeći da je predsjednik države rekao da se ti zahtjevi trebaju rješavati na osnovu zakona,, dodajuci da Vujanović mora uticati na poboljšanje egzistencijalnog položaja CPC, „jer je ona danas bez sumnje ugrožena".
Predsjednik države Filip Vujanović, kako je saopsteno iz njegovog kabineta nakon razgovora sa predstavnicima CPC, rekao je da sekularni karakter Crne Gore obavezuje na poštovanje odvojenosti države i crkve, kanonskog ustrojstva i pune slobode vjeroispovesti.
Mitropolit Mihailo i članovi delegacije su iskazali očekivanje većeg stepena državnog uvažavanja Crnogorske pravoslavne crkve u svim dimenzijama njenog djelovanja a posebno u odnosu na njen imovinski status.
Predsjednik je, uvažavajući vjernike Crnogorske pravoslavne crkve i posvećenost ove crkve interesima Crne Gore, saopštio svoj, javnosti poznati stav, da sekularni karakter države Crne Gore obavezuje na poštovanje odvojenosti države i crkve, kanonskog ustrojstva i pune slobode vjeroispovesti. Predsjednik je u odnosu na crkvenu imovinu ukazao na Ustav Crne Gore koji je utemeljen na principu afirmacije i zaštite prava svojine kao osnovne pravne i ekonomske vrijednosti modernih država i prava. On je naglasio potrebu i očekivanje poštovanja tog principa kao i činjenice da se mimo ovog ustavnog principa ne mogu mijenjati svojinski odnosi.